Vučić prazni Tadićevu fioku
Saradnik antikoruptivnog sajta Pištaljka Ivan Ninić smatra da zbog ruiniranosti srpskih institucija, borba protiv korupcije deluje kao ad hok bitka koja zavisi od jednog čoveka, vicepremijera Aleksandra Vučića.
- Vidljiv je pomak nove vlasti u borbi protiv korupcije, ali je u javnosti stvoren utisak da sve zavisi od Vučića, pod čijim su jakim i direktnim uticajem tužilaštvo i policija. Obrazac kao iz doba vanrednog stanja ne može se koristiti i ubuduće, jer bi sve moglo da stane. Zato institucije moraju da dobiju jake pojedince - kaže Ninić.
Po ugledu na SabljuBivša vlast optužuje sadašnju da putem medija hapsi i satanizuje političke protivnike.
Šarić nezgodan svedokDa li bi političku scenu moglo da uzdrma hapšenje Darka Šarića? |
Kako ocenjujete Vučićeve napore da se izbori s korupcijom?
- To je "jedan čovek, jedan sistem" i ne vidim puno razlike u odnosu na ono što je radio bivši predsednik Srbije Boris Tadić i njegov kabinet, sublimirajući svu moć u državi. Razlika je što su Tadić i njegov šef kabineta Miodrag Rakić afere uglavnom gurali u fioku, a Vučić je počeo da je prazni, ocenjujući da mu to donosi poene kod građana Srbije i EU.
Može li on da ima politički profit od te borbe i ako ne bude uspešna?
- Pravi test će biti da li će tu borbu voditi i ako u pitanju budu Dačićevi socijalisti i članovi Dinkićevih Ujedinjenih regiona, pa i neki ljudi iz Srpske napredne stranke čiji je lider. Odnosno, hoće li imati selektivan pristup ili ne.
Od čega će to zavisiti?
- Od najboljeg tajminga za izlazak na vanredne izbore koji bi, kako se priča, mogli da budu i ove godine. Možda njihove afere ostavlja za kraj, jer od manjih koalicionih partnera zavisi opstanak na vlasti, pa bi prljav veš u redovima SPS-a i URS-a mogao biti uvod u izbornu kampanju.
Kako će završiti slučaj Miroslava Miškovića?
- Taj slučaj je kompleksan. Potrebno je dosta dokumentacije, a Zakon o krivičnom postupku traži poštovanje procedure, pa je to dug proces. Greške nisu dozvoljene, jer bi državi mogle da nanesu veliku štetu.
Da li se posle hapšenja članova bivših vlada može reći da je na delu "sanaderizacija Srbije"?
- Sanaderizaciju gledam iz ugla mućki s medijima bivšeg hrvatskog premijera. Kod nas treba da budu raskrinkani svi iz bivše vlasti koji su uzurpirali medije, pošto je zbog cenzure korupcija okovala Srbiju. Sanaderu je na teret stavljeno izvlačenje novca preko Fimi medija i finansiranje HDZ-a, a u Srbiji su se Boris Tadić i njegovi medijski magovi osam godina ponašali kao da je normalno staviti šapu na medijski aparat, odnosno kontrolisati protok informacija i oglašavanje.