Vrhovni savet zreo za smenu
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević kaže da je odluka Ustavnog suda Srbije kojom je pokrenuta smena predsednice Vrhovnog kasacionog suda Nate Mesarović očekivana, ali i da je do toga trebalo da dođe i ranije.
- Vrhovni savet sudstva, na čijem čelu je bila Mesarovićeva, nije potpuno ispoštovao odluke Ustavnog suda, čak ni kad im je taj sud naložio vraćanje nereizabranih sudija na posao. VSS nije stavio van snage svoje odluke od 21. decembra 2009. i 14. juna 2010. o prestanku sudijske funkcije, iako mu je to USS naložio. Time je Nata Mesarović izgradila sebi alibi da su njene odluke o neizboru ostale na snazi jer formalno nisu ukinute. Početkom protekle nedelje Društvo sudija je obavestilo sve ključne ljude u državi da ova visoka pravosudna instanca ne poštuje ustavni poredak, kaže Boljevićeva.
Postoje li sankcije za nepoštovanje ustavnog poretka?
- Ako državni organ ne poštuje poredak, to je u svakoj zemlji veoma ozbiljna stvar. Oni su hteli da zabašure čitavu stvar oko reizbora sudija, a koje su sankcije, najbolje će znati krivičari. Moram da kažem i da nisu vodili računa o tome za koje su sudove sudije konkurisale, pa ni u tom delu nisu ispoštovali Ustavni sud Srbije. Svako ko je sedeo u Vrhovnom savetu sudstva je odgovoran. Najmanja sankcija je njihovo razrešenje, a za ostale sankcije treba konsultovati Krivični zakon.
EU pozdravlja pomake
Iz EU su u vreme prethodne vlasti stizale kritike na stanje u srpskom pravosuđu. Kako sada u Briselu gledaju na Srbiju?
|
Hoće li uopšte doći do smene u Vrhovnom savetu sudstva?
- Tačno je da njih zakon čini nesmenjivim. Samo oni sami sebe mogu da razreše te dužnosti. Zato smo mi kao sudije i tužioci podneli ustavne žalbe Ustavnom sudu Srbije kako bismo, između ostalog, objasnili da nam je onemogućeno da i sami budemo kandidovani za tu instituciju. Očekujemo da sud poništi takvu odluku VSS-a i Skupštini Srbije naloži nove izbore za tu instituciju.
Zbog odluka VSS državu mogu da tuže i oko 600 sudija koji su vraćeni na posao, što će nas koštati najmanje 4,2 miliona evra. Da li će neko zbog toga odgovarati?
- Ne znam, ali bih volela da se to desi. Međutim, što je veće krivično delo i prouzrokovana šteta, manje je odgovornosti. Takav trend je i u Evropi pošto je u veća protivpravna dela uključeno mnogo ljudi.
Znači li to da će se izvući tajkuni i bivši ministri koji u pritvoru zbog teške korupcije?
- Nadam se da za dela koja im se stavljaju na teret ima dovoljno dokaza. Ministar pravde rekao je da su ljudi ranije na hiljade dana provodili u pritvoru koji je često korišćen kao sredstvo ucene i političkih pritiska. Verujem da toga više neće biti i da će dokazi da je neko radio protiv zakona biti validni i da će ti ljudi, po pravosnažnosti presude, završiti iza rešetaka.