Sever strahuje i od Beograda
Prilikom nedavne posete Aleksandra Vulina severnom Kosmetu i zatvorenog sastanka sa čelnicima četiri srpske opštine u Kosovskoj Mitrovici, došlo je, saznaju "Vesti", do ozbiljnih nesuglasica između šefa Kancelarije Vlade Srbije za KiM i nekoliko učesnika sastanka.
Između ostalog, Vulin je čelnicima opština rekao da će Vlada Srbije ispoštovati sve što je sa Editom Tahiri potpisao Borko Stefanović, čemu se Srbi sa severa odlučno protive. Vulin je rekao i da bi na severu Kosmeta za šest meseci trebalo održati izbore za loklnu samupravu koje bi organizovao Oebs.
Nema predajeSrbi "znaju" da su Stefanović i Tahiri, uz blagoslov Tadića, dogovorili da se raspuste skupštine opština i formiraju privremena veća čiji bi sastav zadovoljio Beograd i Prištinu. Ali, bez obzira na to ko je kome šta obećao, i šta im spremaju Angela Merkel i ostali iz Evrope, Srbi na severu ističu da se neće lako predati ni pristati da žive u nezavisnom Kosovu. |
Šta to znači, da li je to najava izbora koje će organizovati Priština, da li je to priprema za "dovođenje" kosovskih institucija i na sever Pokrajine, zaniimalo je učesnike sastanka.
- Ako si došao da nam to kažeš i da od nas to tražiš, bolje da nisi ni dolazio. Mi u Tačijevu državu nećemo. Ako Srbija neće da se bori za ostanak srpskh institucija, borićemo se mi koji ovde živimo - rekao je Vulinu Marko Jakšić, poslanik u Skupštini Srbije koji je jedan od retkih koji ima petlju da izaslanicima Beograda uvek kaže sve u lice.
Vulin zbog toga poslednjih dana zaobilazi severni Kosmet ili samo ovuda prolazi na proputovanjima za Štrpce, Veliku Hoču, Goraždevac i Pećku patrijaršiju. Zanimljivo je, a to upada u oči i Srbima na severu, da mu Kfor, Euleks i Priština do juče nisu pravili nikakve probleme, naprotiv, često su se trudili da Vulin brže i lakše stigne do svojih krajnjih odredišta.
Sam pomen izbora za lokalne samouprave koje bi verovatno raspisala Priština, a sproveo Oebs, Srbe na severu odmah asocira na "izdaju i mirnu predaju" i vraća ih nekoliko meseci unazad, pred izbore u Srbiji kada su SNS, DS, LDP i još nekoliko stranaka bliskih tadašnjem režimu bojkotovale lokalne izbore u Zubinom Potoku i Zvečanu a koji su, uprkos protivljenju Tadića i Bogdanovića, pa i pretnjama Prištine, ipak održani.
Indikativno je da su izbore bojkotovali i naprednjaci, da se to nije svidelo njihovim ljudima na terenu, ali da su morali da poštuju naredbe i ćute. Mnogi su još tada posumnjali da su Nikolić i Vučić popustili pod pritiscima iz Evrope.
I tada se na SNS vršio veliki pritisak, kao i sada kada je SNS okosnica vlasti u Beogradu.
S kartama na stoEU, a posebno Nemačka, po svaku cenu želi da raspusti srpske skupštine opština na severu. Neki Srbi preko Kancelarije Vlade Kosova u Bošnjačkoj mahali pripremaju se za izbore koje će organizovati Priština. Nije isključeno ni da se iz istog izvora finansiraju i poslednji bombaški napadi na severu Kosmeta - kaže poznavalac prilika na severu. On očekuje da će Vulin narednih dana potpuno da otvori karte i saopšti "kakve su mu zadatke dali Vlada i predsednik Srbije". |