Otrovi u hrani (3): I kerovi izbegavaju klanice
Kvalitet parizera i raznih salama koje se prodaju u Srbiji je neretko vrlo nizak, a građani zbog mizernih plata štede na hrani, pa se smatra poslasticom što se deci za doručak daje salama umesto pekmeza.
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže da je javna tajna da se u parizere, viršle i ostale polutrajne kobasice stavlja svakakav otpad. Od mesa kome je istekao rok trajanja preko njuški, repova, jezika, ušiju, kože, tetiva, loja, limfnih čvorova, pljuvačnih žlezda, iznutrica, sve do kostiju i papaka. Sve to se melje i meša sa mesom, sojom i aditivima. Na taj način proizvođač ima veću zaradu.
- Ništa se ne baca, mesni otpad u Srbiji jednostavno ne postoji, pa ni kerove više ne možete videti ispred klanica. Na deklaracijama mesnih prerađevina ne postoji nikakav trag od čega su ti proizvodi napravljeni, a proizvođače za takvo poslovanje niko ne kažnjava. Znaju da će kada potplate inspektora biti mirni i da ih niko neće dirati. Postali su bahati jer misle da im niko ništa ne može. Zato od novog ministra trgovine i poljoprivrede očekujem da se ozbiljno pozabavi svim klanicama i proizvođačima mesnih prerađevina u Srbiji - kaže Papović i dodaje da kao pomoć inspektorima u ovom poslu na raspolaganju stoje ljudi iz svih 25 organizacija koje posluju u okviru NOPS-a.
Otrovi u hrani
|
Tehnolozi o ovoj temi pak pričaju isključivo sa aspekta pravilnika jer, kažu, u sastav ovih proizvoda po zakonu sme da uđe samo ono što je pravilnicima i propisano.
U Veterinarskoj inspekciji tvrde da je upotreba kostiju za pravljenje parizera, viršli i sličnih proizvoda zabranjena.
Šunka jeftinija od buta
Vijetnamski som
|