Otrovi u hrani (2): Krštena rakija i farbani hleb
Čašica žestokog pića iz pojedinih domaćih pogona sve češće krije čistu hemiju. Još nije zaboravljen slučaj trovanja zozovačom, a i danas se u sumnjivim dućanima i pijacama može naći rakija, koju u narodu zbog lošeg kvaliteta zovu krštena rakija.
Veći procenat metanola, povišena kiselina, sadržaj furfurola i aldehida u rakiji, samo su neki od razloga zbog kojih je skoro 40 odsto raznih pića izbačeno iz prometa. Od 318 uzoraka vina, rakija, alkoholnih i bezalkoholnih pića, 137 je bilo neispravno, a čak 38 odsto je bilo za kantu.
Poljoprivredni inspektori su za šest meseci ove godine van prometa stavili 54.070 litara rakije, 29.729 litara vina i 19.223 litara etanola koje su inspektori zatekli u magacinima proizvodnih pogona. Sa rafova je skinuto 12.898 litara rakije, 1.314 litara vina i 1.720 litara etanola. Ukupno je provereno 118.954 litara.
Prošle godine poljoprivredni inspektori su iz prometa izbacili čak 1.075.000 litara vina, rakija, piva, alkoholnih, bezalkoholnih pića i mineralne vode, a uništeno je 1.383 litara.
Da se na javašluk umešao i u mešenje hleba pokazuje neosporna činjenica da integralni crni hleb često nema veze sa onim što piše na ambalaži. Potrošači uglavnom nisu svesni da ofarbani beli hleb često može da bude i opasan po zdravlje.
Predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Beograd Petar Bogosavljević, upozorava da se pravi crni ili hleb od integralnog brašna zapravo retko može naći.
- Crni i hleb od integralnog brašna koji odgovaraju deklaraciji nisu u većoj meri prisutni na našem tržištu. Količina koja se nudi ograničena je kapacitetima mlinova, a u prodaju nas obasipaju "specijalnim" vrstama hleba - kaže Bogosavljević - koje su ljudima alergičnim na gluten pravile ozbiljne probleme, pa se dešavalo da završe u bolnici.
Stoga, kažu nutricionisti ukoliko zbog zdravlja zaista morate da jedete crnu pogaču, mesite sami, jer samo tako ćete znati šta jedete.
I voćni sokovi mogu biti vrlo opasni, a američka organizacija koja kontroliše kvalitet proizvoda na svetskom tržištu utvrdila je da su sokovi od jabuke i grožđa kontaminirani ogromnim količinama teškog metala arsena, koji povećava rizik od kancerogenih i drugih hroničnih oboljenja.
- Duže korišćenje ovih proizvoda izazvaće mnoga hronična oboljenja. Najpre mislim na rizik od izazivanja raka. Činjenica je da 10 odsto sokova svetskih proizvođača ne poštuje standarde kvaliteta i imaju arsen - rekla je Urvaši Rangan, naučna savetnica organizacije Konzjumer riports. Kao razlog za brigu, ona navodi sve masovnije korišćenje organskog arsena u poljoprivrednim proizvodima.
Kobasice sa buvljaka
Vladana Hamović
Na pančevačkoj pijaci među najtraženijom robom iz Mađarske su mesne i mlečne prerađevine - salame, kobasice, sirevi, margarini, ali i kafa, slatkiši, testenine i drugo. Prodavci ponekad idu sami da ih donesu, ali im se više isplati da ih kupe od dobavljača na veliko. Prehrambeni proizvodi koji se prodaju na pijaci jeftiniji su nego u prodavnicama.
Ono što predstavlja problem je ispravnost tih namirnica. Proizvodi od mesa i mleka treba da stoje u rashladnim vitrinama, a prodavci moraju da imaju dokaz o poreklu.
|