Priština sprema "Oluju 2"
Predsednik Srbije je pozvao Srbe sa severa da uklone barikade ne samo zbog 9. decembra i neizvesnosti oko kandidature, već i zbog obaveštajnih podataka da je Priština završila operativni plan akcije koji bi, po svim parametrima, bio sličan "Oluji" iz 1995. u Krajini.
Ovo za "Vesti" tvrdi nekadašnji komandant Združenih snaga na jugu Srbije i predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju Ninoslav Krstić.
- Ukoliko srpske službe bezbednosti rade svoj posao, onda je predsednik Tadić dobio informaciju da je plan Prištine za preuzimanje severa pokrajine gotov i da se bukvalno samo čeka mig zvaničnika Evrope da bi ta akcija počela. Otuda i promena stava države prema Kosovu za 180 stepeni - kaže general Krstić.
Odakle Vam te informacije?
- I dalje sam u kontaktu sa ljudima sa kojima sam sarađivao i tokom krize na jugu Srbije. Pri tome, nedavno su, u prisustvu zvaničnika Kfora i NATO-a promovisane Kosovske bezbednosne snage - kosovska vojska. Komandat Kfora je u pismu sedištu NATO-u u Briselu predložio da se ove snage stave u potpunu operativnu gotovost i da su sposobne da se upotrebe u kriznim situacijama.
To ne znači i da će doći do nove "Oluje"?
- Vlast u Prištini je mnogo nervozna i ukoliko se drama na severu nastavi, više neće biti nikoga ko bi mogao da predvidi razvoj događaja. Pri tom, Srbija je dala i stepen legitimiteta za takvu akciju prihvatanjem carinskih pečata. Neozbiljno je očekivati da niko u Beogradu nije znao šta se time postiže.
Šta stoji u tom planu za "Oluju 2"?
- Ne znam detalje, ali ne bih se iznenadio da Priština reaguje, a da prethodno ne proglasi vanredno stanje, mada je i ta opcija moguća.
Kfor kao UnproforDa li bi Kfor reagovao u slučaju akcije kosovskih snaga? |
Teško da Albanci imaju kapaciteta da porobe sever Kosova?
- Pa Hrvati su napali Krajinu, mada su protiv sebe imali jedinice Vojske RSK. Ovde je mnogo lakše, jer je reč o golorukom narodu i lošem geografskom položaju svih većih srpskih mesta.
Kako bi se ta akcija odvijala?
- Na dva plana. Regularna policija i jedinice Rosa bi krenule na barikade, a Kosovske bezbednosne snage bi zauzele sve ključne tačke iznad Zvečana, Leposavića i Mitrovice i čekale da kod barikada dođe do sukoba ili razmene vatre. Potom bi se uključili u sukobe kako bi došlo do "kontrolisanog haosa" sa ciljem da se srpski živalj preplaši i napusti prostor severa Kosova.
Mnogima se čini da je Tadić pozivom da Srbi uklone barikade zapravo kapitulirao?
- Beograd ima drugu vrstu odgovornosti, ali ona datira od 2000. Svi funkcioneri su hrlili na Kosovo da se slikaju ispred manastira i govore narodu da će to uvek biti deo Srbije, ali suštinski su sve radili suprotno. Uostalom, zbog čega nijedna vlada do danas nije zatražila da se u UN do kraja ispoštuje rezolucija 1244, odnosno vrati suverenitet Srbije nad pokrajinom, na šta smo, kao država, imali prava. Umesto toga, tokom krize na jugu Srbije u pregovorima sa zvaničnicima Kfora doživeo sam da jedan ministar odbrane Srbije doslovce kaže: "Nas status Kosova ne zanima."
Ko je to rekao?
- Ne mogu to da kažem jer ću posle godinama da se povlačim po sudovima, ali postoje stenogrami sa tog sastanka. Svako ko želi može to da proveri.
A zbog čega Srbiji nije odgovaralo da povrati suverenitet nad celim Kosovom?
- Kada me već vučete za jezik da kažem. Nijednoj vlasti u Srbiji ne odgovara da iznenada u parlamentu ima dovoljan broj albanskih poslanika koji mogu da utiču na to koje će stranke formirati Vladu ili ko će biti premijer.