Merkelova Tadiću: Uhapsite 200 tajkuna!
Srbiji je stigla ozbiljna opomena za korupciju kada je nedavno, dok je boravila u Beogradu, nemačka kancelarka Angela Merkel predsedniku Srbije Borisu Tadiću, prema saznanjima "Vesti" iz diplomatskih krugova, iza zatvorenih vrata uručila spisak od 200 imena biznismena i političara koji imaju tajne račune u švajcarskim bankama.
Pitanje sledi li "sanaderizacija Srbije" i hapšenja korumpiranih u vrhu finansijske i priramide vlasti za predsednicu Saveta za borbu protiv korupcije Verice Barać je imperativ na putu Srbije u EU, ali će, kako kaže, do toga doći tek kad se institucije oslobode kontrole vlasti.
Ona smatra da je na stranim privatnim računima, ali i stranačkim završio dobar deo zaduženja države.
- Od nekritičkih zaduženja u inostranstvu za infrastrukturne projekte, deo ide na te namene, a većinom završava na partijskim računima. To je i priča o Nibens grupi, pare su uzete, a ništa nije urađeno, i o Zastavi.
Ne bi niko dao toliki novac italijanskoj kompaniji da procenat ne ide na nečije inostrane račune jer nema kontrole javnih finansija - tvrdi Verica Barać i kaže da Srbija uzima kredit za finansiranje privatne kompanije FIAT, od čega će deo završiti u privatnim džepovima.
Ona smatra da bez ozbiljnog pritiska EU i Evropske komisije Srbija neće procesuirati najveća krivična dela koja su, za sada, nekažnjena.
- Verujem da je Brisel konačno shvatio da su netačne priče koje im se plasiraju iz Beograda o borbi s korupcijom, a da nijedan veći slučaj nije rešen, već su se na sudu našli samo trećerazredni službenici - kaže Baraćeva i ističe da srpske institucije nisu nezavisne, već rade po nalozima vlasti.
Prepisali Grke
- Vidimo kakava je situacija u Grčkoj čije su vlasti zaduživale zemlju u inostranstvu za državne projekte koji nikada nisu realizovani. Mali deo tog novca je otišao na infrastrukturu, a većina završavala je na privatnim računima - priča Baraćeva o nekritičkom zaduživanju i korupciji u Grčkoj koji su ozbiljno zaljuljali temelje čitave EU. |
Jorgovanki Tabaković iz SNS-a, koja očekuje "sanaderizaciju Srbije", uručenje za sada tajnog nemačkog spiska zvuči moguće pošto EU, kako smatra, najviše brine gde je završio novac od brojnih donacija.
- Ako je Mlađan Dinkić po odlasku s mesta ministra ekonomije nije oborio vladu, već postavio svog dublera Nebojšu Ćirića, verovatno su mu pokazali jedan od tih 200 računa - kaže Tabaković.
Ona podseća da je pre odlaska bivšeg guvernera Radovana Jelašića donet Zakon o NBS-u prema kome službe zadužene za kontrolu bankarskog sektora i osiguravajućih društava ne mogu da budu odgovorne za štetu trećem licu ako se ne dokaže krajnje zla namera, što je, kako kaže, i omogućilo tajne tokove novca.
Precrtana ZastavaSkrivanje državnih poslova koji ukazuju na mutne radnje kulminiralo je ovih dana, kad je Savetu za borbu protiv korupcije koji istražuje da li je aranžman sa FIAT-om napravljen u korist građana, Vlada Srbije poslala potpuno nečitljivi ugovor.
Na skandaloznu cenzuru vlasti oštro je reagovala predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać koja je skrivanje ugovora ocenila kao vrhunac bahatosti i cinizma Vlade.
Koliko FIAT košta državu?
Pitanje Jorgovanke Tabaković je kako Srbija garantuje 200 miliona kredita, kad ima samo 33 odsto udela u kompaniji, dok je, kako ukazuje, FIAT sa 67 odsto vlasništva uplati svega 99,8 miliona na račun Srbije, umesto oko 700 miliona. -Koliko FIAT košta državu? - postavlja pitanje koje je već dve godine enigma za građane. |
Funkcionerka naprednjaka smatra da ukoliko Srbija ne utvrdi tokove novca i priča o iznošenju para na Kipar se ponovi kroz nestalih 100 milijardi donacija, zemlja je bez budućnosti. - Raščišćavanje sa zloupotrebama ne može i ne sme da zaobiđe Srbiju - kaže ona.
Računi postoje
- U postojanje računa u inostranstvu nekih ljudi ne sumnjam jer novac nije voda, pa da ispari, a sa druge strane NBS nije htela da radi svoj posao kontrole iznošenja para i širokogrudo je deo poslova kontrole tih tokova prepuštala Ministarstvu finansija i žmurila na takve pojave - navela je Tabaković. |