20 godina od smrti Jugoslavije (3): Rasprodana država
Davne 1971. godine, u tadašnjoj SR Hrvatskoj je nezaposlenih bilo oko 40.000, koliko ih danas posao traži samo u splitskom Zavodu za zapošljavanje.
Prema podacima Eurostata, Hrvatska je na drugom mestu u Evropi po broju nezaposlenosti mladih. Prema evidenciji Hrvatskog zavoda da zapošljavanje od 285.345 nazaposlenih mladi je svaki treći je mlađi od 30 godina.
Potpredsednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost Goran Radman tvrdi da samo 37 odsto radno sposobnog stanovništva u Hrvatskoj radi "i po tome smo najneradniji narod u Evropi".
Upravo zato ima mišljenja da se država bolje snalazila u okviru nekadašnje Jugoslavije. Na primer, tada je ostvarivala najviše stope rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) - od 1952. do 1965. godišnje čak 9,5 odsto, a 1971. godine nezaposlenih je u Hrvatskoj bilo samo oko 40.000, koliko ih danas posao traži samo u splitskom Zavodu za zapošljavanje.
- Danas ih je u samostalnoj, demokratskoj, proevropskoj i tržišnoj Hrvatskoj oko 300.000 (iako se broj stanovnika u međuvremenu smanjio gotovo za 400.000), a krizi se i depresiji ne nazire kraj - naveo je nedavno hrvatski "Novi list".
Dnevnik navodi i da je Hrvatska posle rata 1990. bila zemlja koja je sav svoj novi razvoj zasnivala na rasprodaji državne imovine i na prekomernom uvozu i zaduživanju u inostranstvu, kao i da je država posle prelaza sa socijalizma na kapitalizam počela kobno da nazaduje, što joj se nije događalo u socijalističkoj eri.
U Hrvatskoj je od početka recesije propalo 1.490 firmi, a 20.000 preduzeća ispunjava uslove za stečaj. Svakog dana 20 firmi se nađe pod blokadom.
U Hrvatskoj danas kruži vic da su hrvatskom istorijom vladali gradovi na slovo B - Budimpešta, Beč, Beograd i Brisel. Drugim rečima, EU se doživljava kao neka nova vrsta Jugoslavije, nadaju se, civilizovanija od ove prethodne.
Dužnička kriza
"Novi list" navodi da je dužnička kriza, koja je pogodila i SFRJ i Hrvatsku krajem 1981. bila je veštački izazvana da bi Zapad testirao koliko je Jugoslavija posle Tita funkcionalna državna zajednica, a potom joj odmah nametnuo prvi stend-baj sporazum sa MMF-om.
|