Pravda i za srpske žrtve?
Odluka da je holandski bataljon UN, zbog nečinjenja, kriv za smrt dve bošnjačke porodice u Srebrenici nada je i za porodice žrtava Nasera Orića.
Odlukom Apelacionog suda u Hagu, holandski bataljon iz sastava UN, koji je bio zadužen za ovaj deo Bosne, odgovoran je za smrt dve porodice Bošnjaka u Srebrenici 1995. godine.
Ova presuda, za većinu srpskih pravnika i stručnjaka, otvara ozbiljnu mogućnost i da porodice srpskih žrtava iz ovog dela Podrinja u Bosni, mogu dobiti bar materijalnu satisfakciju za svirepa ubistva svojih najmilijih, kada ni Haški tribunal, ali ni lokalna pravosuđa nisu procesuirali nijednog muslimanskog vojnika koji je direktno ili po komandnoj odgovornosti kriv za te zločine.
Presuda Apelacionog suda u Hagu, za koju većina pravnih stručnjaka smatra da je presedan, zasniva se na mišljenju "da je holandski bataljon morao osigurati život članovima porodice Nuhanović i Rize Mustafića i zaštiti ih od jedinica Vojske Republike Srpske pod komandom Ratka Mladića".
U presudi i druge žrtve
|
Pri tom, u prvostepenoj presudi Okružnog suda, odbačena je krivica Holandije za ove događaje, a pravosuđe ove zemlje je tu odluku donelo na osnovu činjenice da su holandski vojnici bili u sastavu međunarodnih mirovnih snaga pod okriljem Ujedinjenih nacija.
Istovremeno, u Ujedinjenim nacijama su ranije izneli stav da oni ne mogu biti adresa za takve procese, jer su nadnacionalna organizacija, te da su jedina adresa nacionalni sudovi.
- Napokon je raspetljan taj Gordijev čvor ko je zapravo odgovoran, ali se plašim da će ova presuda imati dalekosežne posledice - kaže američki advokat i osnivač i direktor holandske nevladine organizacije "Projekat Srebrenica", Stefan Karganović.
Da podsetimo, nekadašnji prevodilac u holandskom bataljonu Hasan Nuhanović, kao i porodica ubijenog Rize Mustafića, koji je u istoj jedinici holandskog bataljona u Potočarima radio kao električar, tužili su Holandiju zbog smrti više članova svoje porodice.
"Sud je doneo odluku da je država Holandija odgovorna za smrt ovih ljudi, jer ih je holandski kontingent mirovnih snaga UN predao", stoji u odluci Suda iza koje nema prava žalbe.
Stefan Karganović kaže da je učinjen pravni presedan, ali i presečen Gordijev čvor u zamršenim birokratskim odnosima između Ujedinjenih nacija i država koje su učestvovale u mirovnim operacijama pod mandatom ove organizacije.
- Otvorena je Pandorina kutija ne samo za slučaj Bosne, već i svih drugih država u svetu u kojima snage pod okriljem UN nisu učinile ništa da spreče zločin. Ovo je odlična prilika i šansa da i Majke Srebrenice napokon znaju adresu na koju će podneti pojedinačne ili kolektivne tužbe, ali i za porodice Srba koji su u kontinuitetu od tri i po godine stradale u takozvanoj zaštićenoj zoni UN, Srebrenici - kaže Karganović.
Prema njegovim rečima, ukoliko je holandsko pravosuđe odlučilo da su njihovi vojnici krivi što nisu sprečili zločin u jednom slučaju, kao što je zločin u Srebrenici, onda su podjednako odgovorni i za smrt više od 3.000 Srba iz Bratunca i okoline koji su u kontinuitetu stradali od militantnih muslimanskih snaga iz ove enklave.
- Potpuno je nevažno da li je Srebrenica već presuđen zločin ili ne. Ovde je bitan princip da snage UN koje su bile odgovorne da zaštite civile, to nisu činile. Zbog toga smo već angažovali uglednu advokatsku kancelariju iz Holandije koja će preduzeti odgovarajuće korake i kada je reč o satisfakciji za brojna ubistva srpskih civila - objašnjava Karganović, ali dodaje da ne sme da iznosi više detalja, jer je to praksa u aglo-saksonskom pravnom sistemu.