Planeta u raljama radijacije (1): Nuklearni jahači apokalipse
Ljudski rod izložen je genetskim poremećajima, kanceru, leukemiji, sterilitetu, a životinje se rađaju bez nogu, očiju ili sa dve glave
Polovna nuklearka, stara 30 godina, dobro očuvana, nudi se na prodaju. Mogući kupci: Kenija, Tanzanija i balkanske zemlje. Da i polovna nuklearka može da se nađe na rasprodaji za sirotinju, srpsku javnost je upozorila Anđelka Mihajlov, bivši ministar ekologije.
Zemljotres u Japanu protresao je ceo svet. Možda najviše ljudsku svest činjenicom da je tehnološki najnaprednijoj državi na svetu upravo ta tehnologija lupila šamar. A šamar se zove Fukušima.
Pod geslom "bezbedne, prijateljski nastrojene i jeftine" (a profit je najpoželjnija osobina) po čitavom svetu su nikle nuklearne elektrane. Njihovi reaktori nisu bezbedni, gde god se oni gradili, reći će svaki ozbiljan ekolog. Međutim, za njih profit ne haje.
Dok radioaktivni oblak iz Japana ne krene u "turistički" obilazak Evrope. Ni vojni arsenal nije manje opasan. Već postoji nekoliko desetina hiljada nuklearnih i hidrogenskih bombi dovoljno razornih da se uništi sav život na Zemlji.
Zagađivanje sveta
U svetu postoji 440 nuklearna reaktora
Proizvodnja električne energije u svetu
Ugalj (rezerve još nekoliko stotina godina) 40% |
Srbija nema nuklearnu elektranu, ali se na udaljenosti od 500 kilometara nalazi 20 nuklearnih reaktora (Bugarska ima šest reaktora od kojih su iz bezbednosnih razloga dva zatvorena.
Rumunija ima dva reaktora, Mađarska četiri, Hrvatska i Slovenija po jedan u nuklearki Krško).
Nedavni incident hrvatskog reaktora u centrali Krško toliko je razbesneo pojedine austrijske političare da su zatražili od Vlade da stavi veto na prijem Hrvatske u EU.
Moratorijum na izgradnju nuklearki u Srbiji na snazi je do 2015. godine. Takvoj odluci nije doprinela ekološka prosvećenost rukovodstva tadašnje Jugoslavije, već tragična nesreća u Černobilju 1986.
Smatra se da je danak ove katastrofe 50.000 umrlih i mnogo više obolelih.
Posledice nesreće danonoćno su pratili saradnici Instituta u Vinči Nadežda Ajdačić i Miljenko Martić, saopštavali dobijene rezultate, davali preporuke o ponašanju u otvorenom prostoru, ishrani, ali im je ubrzo bilo zabranjeno da rezultate do kojih su došli iznose u javnost.
Prošle godine u opštini Štrpce na Kosovu i Metohiji maline su rađale do rekordnih 31 tonu po hektaru.
- Nabrekle k'o paradajz. Mora da su dobro ozračene od bombardovanja, kroz šalu nam je ispričao jedan seljanin. Šala sa puno istine. Dvanaest godina posle černobiljske katastrofe, 24. marta 1999, počelo je bombardovanje Srbije.
Za 78 dana osiromašenim uranijumom gađano je 113 lokacija na području tadašnje SR Jugoslavije, većina u južnoj pokrajini. Na naše glave palo je oko 13.000 tona osiromašenog uranijuma.
U Srbiji se do 1999. registrovalo između 15.000 i 20.000 novih slučajeva kancera, da bi taj broj već 2004. popeo na 30.000 novih bolesnika. Već 2001. je konstatovan povećan broj dobroćudnih tumora jajnika i materice sa 26 na 496, a na grliću materice na 176.
Višestruko su uvećani spontani i prevremeni pobačaji. Broj umrle prevremeno rođene dece popeo se sa 50 na 357, a broj umrle malformisane dece sa 121 na 610. Na jugu Srbije rađaju se deformisane životinje: telad bez nogu i očiju, jagnje sa osam nogu i dva para ušiju, dvoglavo prase.
Od 5. do 11. septembra 1995. avioni NATO-a su ispalili 5.800 projektila sa osiromašenim uranijumom u blizini Han Pijeska i Hadžića u Bosni i Hercegovini.
Posle toga, mnoštvo ljudi koje je došlo u kontakt sa tom vrstom izotopa žalilo se na hronični umor, glavobolju, preterano znojenje i otežano disanje, a tegobe se pojačavaju tokom kišnih dana. Fenomen je nazvan "američka kiša".
Šest od 18 domaćih stručnjaka - fizičara i pripadnika vojske, koji su učestvovali u uklanjanju municije sa uranijumom sa rta Arza, kod Herceg Novog, dobilo je genetske poremećaje.
Crnogorsko ministarstvo zdravlja je priznalo da je reč o posledicama prisustva osiromašenog uranijuma bačenog tokom NATO bombardovanja.
Uranijum dospeva u čovekov organizam disanjem, hranom, vodom ili preko kože. Najugroženiji organ je bubreg.
Posledice bombardovanja 1999. mogu da prouzrokuju: poremećaj centralnog nervnog sistema, rak pluća, štitne žlezde, jajnika, organa za varenje, leukemiju, genetske poremećaje i povećanje steriliteta kod oba pola.
Tragovi osiromašenog uranijuma mogu se otkriti u urinu i sedam godina posle unošenja u organizam. Prilikom misije stručnjaka UNEP-a 2000. na Kosovu i Metohiji procenjena je ugroženost životne sredine na 11 lokaliteta.
Direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja Mirjana Radenković uverava da su sve lokacije zagađene radiokativnim materijalom u Srbiji očišćene. Međutim, Kosovom se niko nije bavio. U vreme sankcija širile su se glasine i o trgovini radioaktivnim limom, koji je iz Rusije preko Bugarske dovlačen u Srbiju. Ni to nikada nije istraženo.
U Srbiji je sve bezbedno, uverava Branko Dragićević, zamenik direktora Seizmološkog zavoda Srbije, jer zemljotres jačine od 8,9 stepeni po Rihterovoj skali kakav je pogodio Japan ne može i nas.
- Najjači zemljotres koji je ikada pogodio Srbiju bio je 5,9 stepeni Rihterove skale. Jače i češće zemljotrese imaju Grčka, Italija, Portugal, Turska, pa ako nema propusta u gradnji nuklearki u okruženju, nema ni opasnosti u Srbiji - kaže Dragićević.
Za razliku od njega, bugarski naučnik Bojko Ranguleov ne misli da je Balkan imun na razorne zemljotrese. On tvrdi da je Balkansko poluostrvo seizmički aktivna regija, jer se oslanja na alpsko-himalajski seizmički pojas i kad-tad nas čeka katastrofa.