Kelok: Kušner je morao da zna sve...
Kapetan Stju Kelok, nekadašnji šef Odeljenja UNMIK policije za teški kriminal, tvrdi da je tadašnji prvi čovek misije UN Bernar Kušner "morao da zna" detalje o organizovanom kriminalu na Kosovu i Metohiji, ali da je Hašim Tači bio među "nedodirljivim" jer je, još onda, odabran za lidera kosovskih Albanaca.
"Ne mogu da potvrdim da je Kušner znao za trgovinu organima, ali apsolutno nema nikakve šanse da nije iamo informacije o organizovanom kriminalu na Kosovu. Komesar policije ga je redovno izveštavao, a i sam je postajao prava napast kada se pojavljivao na mestima zločina kako bi pridobio medije", rekao je Kelok Internet portalu Radio-televizije Srbije.
Kelok, koji je bio šef Odjeljenja UNMIK policije za teški kriminal 2000. i 2001. godine, objašnjava da je na Kosmet, posle dolaska službenika UN i trupa NATO, "sledeća stigla mafija".
Cenzura na kritiku Tačija
"Bio sam potpuno svestan ko je Tači i koliki je njegov uticaj. Međutim, u krugovima u kojima sam ja delovao, bilo kakva kritička diskusija o njemu ili njegovim saradnicima bila je odmah odbacivana. U to vreme, bio sam svedok stvaranja državnika.
Bilo mi je kristalno jasno da je baš on bio izabran i da nikada neće biti doveden u vezu sa bilo kakvim kriminalnim aktivnostima.
I sve to uprkos činjenici da je imao uticaj na ubiranje poreza, trgovinu drogom i belim robljem, oružjem i švercom razne robe", rekao je Kelok.
On je dodao da se sve to dešavalo, bez obzira što su svi živeli u strahu od Tačija i njegovih pajtosa."UN i NATO su nastavili da ga maze. On je bio deo izlazne strategije i ne verujem da postoji bilo ko ko ne veruje da je to istina", rekao je Kelok.
UNMIK štitio Tačija i OVK
Kelok, koji je posle odlaska sa Kosmeta kao jedini stranac učestvovao u istragama posle napada Al Kaide na Njujork, 11. septembra 2001. godine, rekao je i da nema nikakve dileme da su političku zaštitu nekadašnjim komandantima OVK i Tačiju pružali čelnici UNMIK-a.
"Glasine o trgovini organima pojavile su se još u moje vreme, ali nisu bile potvrđene. Bilo je glasina o bolnici u Prištini i kriminalnim aktivnostima koje se tamo odvijaju, ali u to vreme je bilo toliko mnogo drugih, gorućih prioriteta. Imao sam užasno malo ljudi da bih mogao da istražujem glasine", rekao je Kelok.
Tači trgovao heroinom iz Avganistana
On je dodao da je transformacija OVK u Kosovski zaštitni korpus bila samo kozmetička, ističući da su OVK i Kosovski zaštitni korpus kontrolisali granične prelaze, te da su heroin iz Avganistana, benzin, žene, oružje i svakakva roba nesmetano prelazili, jer su vozila bila posebno obeležena.
"Nemam ni trunku sumnje da su Tači i njegovi saradnici stajali iza ovoga. Uostalom, to je bila nagrada pobednicima. Iako se to međunarodnim organizacijama možda nije sviđalo, on je, uz američku podršku, de facto bio predsednik i nije postojalo ništa što bi tu činjenicu moglo promeniti", rekao je kanadski policajac.
Kelok je objasnio da su se oznake na vozilima menjale, ali su u svakom trenutku bile poznate carinicima, vozačima i naoružanim ljudima, koji su takve transporte pratili.
Ubistva i otmice uobičajena pojava
"Uglavnom su za nasilje i pretnje bile odgovorne Tačijeve pristalice... Ubistva i otmice su bili uobičajena pojava i u kombinaciji sa prihvaćenom tradicijom osvetništva, situacija je veći deo vremena bila nestabilna i zbunjujuća", rekao je Kelok