Rusija o širenju NATO: Nećemo bacati nuklearne bombe, ali...
Stalni predstavnik Rusije u EU Vladimir Čižov je prokomentarisao negativne posledice mogućeg ulaska Makedonije u Severnoatlantsku alijansu. Prema njegovim rečima, ruska strana nije protiv širenja EU, jer svaka država ima pravo da samostalno donosi odluke, ali je dalje širenje NATO-a "nešto drugo".
- Širenje NATO-a je nešto drugo. To je u suštini pokušaj da se pretnjama i izazovima 21. veka pruži otpor sredstvima iz 20. veka - objasnio je Čižov.
On je izjavio da moguće širenje Alijanse može imati posledice.
Pročitajte još:
* NATO se širi u Evropi, Rusija upozorava: Nećemo sedeti skrštenih ruku
* Amerikanci talasaju Makedoniju: Da li su spremni i da uhapse Ivanova?
- Naravno, mi nećemo bacati nuklearne bombe… Kao što sam rekao, svaka država ima pravo da donosi odluke i pravi svoje greške. Međutim, postoje greške koje imaju posledice - zaključio je diplomata.
S druge strane američki državni sekretar Majk Pompeo zatražio je od francuskog ministra spoljnih poslova Žan-Iv Le Drijana da ne blokira pristupanje Makedonije u NATO i EU.
Pompeo je apelovao na Le Drijana da podrži upućivanje poziva za članstvo Makedonije u NATO, kao i otpočinjanje pristupnih pregovora sa EU posle potpisivanja sporazuma Atine i Skoplja o imenu Makedonije, saopštila je portparolka Stejt departmenta Heder Noert.
Ranije je grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas izjavio da će se Francuska i Holandija verovatno usprotiviti otvaranju pregovora o pristupanju Makedonije EU i odbaciti kandidaturu Albanije na Savetu EU za spoljne poslove u Briselu i Samitu EU u četvrtak i petak naredne nedelje.
Kocijas je tokom konferencije za novinare na Rodosu rekao da su dve zemlje uložile prigovore, preneo je grčki list "Katimerini".
Grčki ministar je rekao da su i Nemačka, Danska i Luksemburg u pismu izrazile sumnju da li su Makedonija i Albanija dovoljno napredovale da bi "zaslužile" otvaranje pregovora o pristupanju, ali da su kasnije povukle svoje sumnje.
Parlament Holandije u četvrtak je glasao protiv eventualne kandidature Albanije, ali se slučaj Makedonije odvojeno razmatra, dok nemački poslanici podržavaju pregovore sa Makedonijom, ali pod strogim uslovima. Francuska je u potpunosti odbacila kandidaturu Albanije, a smatra da je ulazak Makedonije u NATO za sada "adekvatna nagrada".