Amerikanci talasaju Makedoniju: Da li su spremni i da uhapse Ivanova?
"Zakonitim putem nemoguće je sprovesti u delo dogovor postignut između Grčke i Makedonije o novom imenu, pa će Zapad, rešen da po svaku cenu dovrši proces uvlačenja Skoplja u NATO, pribeći nelegalnim sredstvima, a ne isključujem ni da mogu da uhapse predsednika Đorđa Ivanova koji im je prepreka na tom putu", smatra istoričar Aleksandar Raković.
Samo na ovaj način mogu da sprovedu svoj pakleni plan, ocenjuje Raković za Sputnjik. Kako objašnjava, ako bi "makli Ivanova", vršilac dužnosti predsednika postao bi predsednik Sobranja Taljat Džaferi i time bi bio otvoren put za sve vrste fabrikacija.
Raković veruje da ni referendum o imenu, koji vlasti najavljuju, neće uspeti jer na njega neće izaći dovoljan broj glasača.
Pročitajte još:
* Potpisan istorijski sporazum: Makedonija postaje - Republika Severna Makedonija
* Republika Severna Makedonija: Amerika ostvarila svoje, ali - šta to znači za Balkan?
Isto mišljenje iznosi i novinar iz Skoplja Milenko Nedelkovski, koji kaže da postoje tri načina kako da dogovor o novom imenu bude formalno-pravno promenjen: referendum, dvotrećinska većina u Sobranju i potpis predsednika države. Međutim, nijedna od te tri stvari nisu ostvarive za "američku opciju", ocenjuje Nedelkovski.
Prema njegovom mišljenju, činjenica da je dogovor s Grčkom po skraćenom postupku ratifikovan u Sobranju ne znači apsolutno ništa.
- To nije validno i zakonito. Jedini način za promenu Ustava je na osnovu dvotrećinske većine u Sobranju. To ova vlast i američki ambasador u Skoplju nemaju - kaže Nedelkovski.
Dodaje da je i referendum za pristalice sporazuma težak put jer je u Makedoniji predviđen visok cenzus - 50 odsto plus jedan glasač od svih građana upisanih u birački spisak.
- To znači da na referendum treba da izađe više od 900.000 ljudi, a da polovina glasa za, što je teško izvodljivo. I poslednja stvar, prema našem Ustavu bilo koji međunarodni dogovor jedino predsednik države ima pravo da potpiše. A on je rekao da nema nameru to da uradi - navodi Nedelkovski.
Na opasku da je premijer Zaev Ivanovu zapretio impičmentom, podseća i na odgovor predsednika:
- Ako želite impičment, podnesite ga odmah, evo čekam.
Nedelkovski ističe da je za Makedonce nepotreban dogovor koji im ukida identitet, istoriju, nacionalnost.
Prema mišljenju Dušana Prorokovića iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu, dogovor nije dobar ni za Makedonce, ni za Grke, ali su elite prihvatile ono što im je nametnuto jer su i same tu dovedene.
- Grčka je u velikim obavezama prema Zapadu, njen politički sistem može sutra da se naruši ukoliko Zapad to želi, a u Makedoniji Zapad može da za 24 časa nahuška Albance da ponovo naprave nešto - objašnjava Proroković.
Pristup Zapada je, ocenjuje on, takav da se na Balkanu definišu loša rešenja za sve strane.
- Kad imate nešto loše za obe strane vi povećavate konfliktni potencijal. Imali smo priliku da to gledamo u BiH, danas to gledamo u sporu Makedonije i Grčke. Na način kako je to definisano ovim sporazumom ne vidim da se eliminiše iredentizam - kaže Proroković.
Na pitanje da li tako umesto vin-vin dobijamo luz-luz situaciju, odgovara da nema sumnje da su Makedonci pretrpeli potpuni debakl u ovim pregovorima. NATO i EU će, međutim, siliti rešenje, pa mogu čak i, smatra Proroković, falsifikovati ili pokrasti referendum, sve s ciljem da se Makedonija učlani u u NATO.
- Ako fale dve trećine u Parlamentu, potkupljivaće poslanike, pretiće im. Međutim, ostaće nezadovoljstvo, i u Makedoniji, i u Grčkoj, i taj konfliktni potencijal se u jednom trenutku mora pokazati. Ovakva rešenja ne doprinose stabilizaciji prilika u regionu - konstatuje Proroković.
Aleksandar Raković ukazuje da se ubrzava proces primanja zemalja sa postjugoslovenskog prostora u NATO, ali ako su se ranije trudili da taj proces uviju u legalne forme ili kroz inscenaciju, u Makedoniji čak ni to nije moguće.
- Moraće drastično da krše zakon kako bi došli do cilja. Prema tom njihovom scenariju, rešenje je da se oslobode Ivanova i da na taj način dođu do referenduma. Oni sad ne mogu da se zaustave, inače bi to bio fijasko - upozorava Raković.