Katalizatori o trošku države?!
Dobra vest barem za neke vlasnike automobla sa dizel pogonom. Savezna nemačka vlada razmatra mogućnost da delom finansira ugradnju takozvanih SCR katalizatora, mahom u automobile novijeg datuma koji već imaju adekvatnu pripremu za taj uređaj.
Prema pisanju nedeljnika "Špigl", koje prenose drugi nemački mediji, većinom je reč o modelima koji se izvoze u SAD, a zbog toga su morali da ispune mnogo strože ekološke norme emisije izduvnih gasova nego oni namenjeni evropskom tržištu.
Prema planu koji je procurio iz vlade, na pomoć države bi u početku mogli da računaju vlasnici dizel automobila sa manipulisanim softverom iz tri nemačka grada - Štutgarta, Minhena i Frankfurta, koji se smatraju najviše ugroženi koncentracijom azotdioksida (NO2). Azotdioksid, inače, izaziva mnoge, mahom kardiovaskularne i bolesti respiratornih puteva sa gotovo 6.000 smrtnih slučajeva godišnje u Nemačkoj.
Posle nedavne presude nemačkog Ustavnog suda, o kojoj su i "Vesti" opširno izvestile svoje čitaoce, po kojoj gradovi i komune samoinicijativno imaju pravo da uvedu zabranu prometa dizel automobila, raste pritisak nezadovoljnih i prevarenih građana, mahom kupaca automobila iz programa Folksvagena na Saveznu vladu, a vreme neumitno otkucava.
Od septembra ove godine, većini nemačkih gradova dizelaši eko-norme euro 4 više neće moći ni da se približe, a od septembra naredne godine to će pogoditi i oko šest miliona vlasnika dizelaša koji ispunjavaju normu euro 5. Mnogi od tih automobila stari su samo dve ili tri godine, a njihovi vlasnici još otplaćuju skupe rate kredita.
Prema informacijama do kojih je došao "Špigl" nemačka vlada namerava da proizvođače softverski manipulisanih "prljavih" dizelaša natera da u fond, iz kog bi se finansirala ugradnja SCR katalizatora, uplate oko pet milijardi evra, a u fond bi onda svoj prilog dala i država. O tome će već ove sedmice, kako se saznaje, savezni ministri raspravljati sa kancelarkom Angelom Merkel na sastanku zakazanom u dvorcu Meseberg (70 kilometara severno od Berlina).
Ministri na mukama
Među saveznim ministrima po svemu sudeći ne vlada sloga po ovom pitanju, ali u jednom su složni: bez drastičnog smanjenja emisije štetnog azotdioksida, kojeg emituju mahom "prljavi" dizel motori, nije moguće rešiti problem zagađenog vazduha u nemačkim gradovima. S druge strane nadležna savezna ministarstva do sada su bila neodlučna u preduzimanju konkretnih koraka, pretpostavlja se u strahu da time ne načine veću štetu auto-industriji, i dalje glavnom zamajcu nemačke privrede.
Da li će ova inicijativa savezne vladi proći ipak je neizvesno. Proizvođači dizelaša do sada su listom odbijali "hardverska" rešenja problema s izduvnim gasovima, pravdajući se da je "previše skupo i da bi razvoj odgovarajuće tehnologije iziskivao previše truda i vremena, sa neizvesnim rezultatom". Ključno je, međutim, da država, barem do sada, nije preduzela nikakav pravni pritisak na proizvođače kojima bi ih praktično naterala na takav korak. Da li će se sada to promeniti biće poznato narednih dana.