Šerijat bolji od nemačkih zakona?!
Nemački ekspert Kristijan Pfajfer sa Kriminološkog instituta Donje Saksonije i njegov tim su, radeći redovnu stručnu studiju, došli do zabrinjavajućih rezultata među muslimanskim učenicima u školama u ovoj pokrajini. Ispitivanje se odnosilo na stav učenika prema muslimanskom fundamentalizmu, a priličan broj anketiranih smatra da je "šerijat mnogo bolji od nemačkih zakona".
Pfajfer navodi da reprezentativna anketa u Donjoj Saksoniji može da se prenese i na celu Nemačku jer ova, pokrajina statistički gledano, predstavlja prosek zemlje. Institut je inače 2015. godine prvi put istraživao odnos prema islamskom fundamentalizmu.
U ovoj najnovijoj studiji, učenici koji su naveli islam kao svoju religiju činili su pet odsto ukupno anketiranih. Pri tom je važno da se kaže da nisu svi muslimanski učenici odgovorili na pitanje o islamskom fundamentalizmu, već 284 od njih 500.
Više od četvrtine (27,4 odsto) učenika se saglasilo s konstatacijom da su "islamski zakoni šerijata, po kojima se razvod ili homoseksualnost oštro kažnjavaju, mnogo bolji od nemačkih zakona". Takođe, više od trećine (36,6) se saglasilo s tezom da je "islam je jedina prava religija - sve druge su manje vredne", ili 281 od 500 anketiranih.
Veoma mali procenat od 3,8 odsto ispitanika se izjasnio za terorističke napade u ime islama (odgovor dalo 286 od 500 učenika). Još manje njih (2,4 odsto) smatra dobrim propovednike i video snimke u kojima se muslimani pozivaju na nasilje prema nevernicima. Ostali su smatrali takve pozive lošim.
Autori studije zaključuju da u poređenju sa desničarski ili levičarski ekstremno orijentisanim mladima, broj islamsko-fundamentalističke omladine nije prekomerno visok, ali ga treba ozbiljno shvatiti.
Pomodarstvo sa društvenih mreža
Organizacija Mreža za prevenciju nasilja koju predvodi Tomas Mike bavi se deradikalizacijom mladih - posebno desničarskih ekstremista i vehabija. U vezi sa studijom iz Donje Saksonije, Mike upozorava da treba precizno sagledati šta neki od anketiranih misle pod pojmom "šerijat".
- U svakodnevnom poimanju s tim se najčešće povezuju drastične telesne kazne, a u širem smislu je to religiozni pojam koji označava pravila za svakodnevni život muslimana.
Iz toga po njemu ne mora neizostavno da se izvede zaključak o religioznom radikalizmu.
- Međutim, izjave da su "sve druge religije loše i manje vredne u poređenju sa islamom" treba ozbiljno da se shvate, jer mogu da budu polazne tačke za radikalizovanje mladih muslimana - smatra Mike.
On je napomenuo da mladi u suštini i ne znaju mnogo o islamu i često na socijalnim mrežama barataju rečima i porukama iza kojih ne mora neizostavno da stoji fundamentalistička slika sveta.