"Balkanske zemlje ne mogu samo čekati"
Naredne dve godine biti dobre za proširenje, citira "Viner cajtung" komesara za proširenje Johanesa Hana, navodeći da u 2018. prvo predsedava Bugarska, kasnije Austrija, nakon koje sledi Rumunija, a sve tri zemlje se zalažu za ulazak Zapadnog Balkana u EU.
"Evropska komisija naredne godine vidi nove šanse za približavanje Zapadnog Balkana EU", navodi austrijski list dodajući da entuzijazam može u sebi imati i nešto uznemirujuće.
"Slaba je korist od samog oduševljenja ako se reči ne pretvore u dela. Sa ovakvim stanjem je na Zapadnom Balkanu suočen komesar za proširenje EU Johanes Han koji je prilikom nedavne posete Albaniji rekao da zemlje regiona moraju raditi na daljim reformama i da se ne smeju odmarati na lovorikama", navodi bečki list, prenosi Dojče vele.
Kako se dodaje, činjenica je da su izgledi Srbije, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Kosova, zemalja od kojih neke imaju status kandidata za članstvo u EU - bolji nego pre godinu i po dana.
Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker je u govoru pred Evropskim parlamentom istakao evropske perspektive Zapadnog Balkana. Osim toga, čak se pominje i mogući datum proširenja: 2025. godina.
Pročitajte još:
* Nemački ambasador u Beogradu: Kosovo treba da uđe u UN!
* Sputnjik saznaje: SAD dale rok da se reši Kosovo - žele da isključe Rusiju
Ipak, Han kaže da balkanske zemlje ne mogu samo čekati. Radi se o procesu u kojem zemlje, koje teže članstvu u EU, svojim reformskim naporima moraju dati doprinos.
Han je u razgovoru sa novinarima u Tirani rekao da "još nije odlučeno koje će prve države biti primljene u EU iako su neke već počele pristupne pregovore".
Kada je reč o procesu približavanja - Zapadni Balkan je u različitim stadijumima. Dok EU sa Srbijom i Crnom Gorom već vodi pristupne pregovore, Makedonija i Albanija su dobile status kandidata. BiH je od toga udaljena, a Kosovo još udaljenije.
"Naredne dve godine će biti dobre za proširenje", kaže Han. EU u 2018. godini prvo predsedava Bugarska, kasnije Austrija nakon koje sledi Rumunija. Sve tri zemlje se zalažu za ulazak Zapadnog Balkana u EU.
U maju bi u Sofiji trebalo da se održi velika konferencija o toj temi, a u februaru bi Evropska komisija trebalo da predstavi strategiju za Zapadni Balkan. Han takođe smatra da je istovremeno neophodno unutar EU objasniti značaj proširenja.
"Trenutno je potrebno nekoliko godina kako bi se prevladala skepsa o proširenju EU koja dominira pre svega kod zapadnoevropskih zemalja. S druge strane, zemlje kandidati su spremne za članstvo u EU, ali njene članice nisu", piše "Viener cajtung".