Tema u Kijevu - "srpski plaćenici u Donbasu"
Ministar spoljnih poslova Ukrajine Pavlo Klimkin razgovarao je sa ukrajinskim ambasadorom u Beogradu Oleksanderom Aleksandrovičem. On je nedavno pozvan iz Beograda na konsultacije u Kijev.
Akcenat razgovora bio je na, kako se kaže u saopštenju, problemu "srpskih plaćenika koji se bore u Donbasu na strani ruskih terorističkih snaga".
Aleksandrovič je pozvan na konsultacije nakon izjave da Rusija zloupotrebljava Srbiju kako bi stvorila haos i izazvala novi rat na Balkanu.
Ukrajina je "ozbiljno zabrinuta zbog nelegalnih kontakata predstavnika Srbije sa okupiranim Krimom", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova posle razgovora Klimkina i Aleksandroviča.
Pročitajte još:
* Dačić: Srbija će kazniti plaćenike koji ratuju u Ukrajini
* Lov na glave srpskih ratnika
* Porošenko sprema ofanzivu na Donbas: Vojska dobila naređenje da bude u pripravnosti
- Nadamo se da će srpska strana u potpunosti poštovati teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine u okviru njenih međunarodno priznatih granica - navodi se u saopštenju.
U kontekstu pitanja "srpskih plaćenika koji se bore u Donbasu na strani ruskih terorističkih snaga", ukazano je na obaveze Srbije kada je reč o međunarodnim antiterorističkim pravnim instrumentima.
Kako se navodi, Klimkin i Aleksandrovič su razgovarali u utorak.
Aleksandrovič je prošle nedelje pozvan u Kijev na konsultacije o, kako je tada Klimkin objavio na Tviteru, "poštovanju međunarodnog prava i izbegavanju upotrebe građana Srbije kao plaćenika".
- Rusija obučava srpske najamnike da ubijaju Ukrajince. Rusija je koristila srpske ekstremiste da izvedu državni udar u Crnoj Gori. Rusija ohrabruje srpski separatizam u Republici Srpskoj kako bi destabilizovala Bosnu i Hercegovinu - rekao je početkom meseca Aleksandrovič u intervjuu za BIRN
Ta izjava ustalasala je srpsku javnost.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je reagovalo upozorenjem da će, ukoliko se ukrajinski ambasador ne "vrati" u okvire Bečke konvencije, preduzeti određene korake, "uobičajene u ovakvim slučajevima", što se tumači kao poslednje upozorenje pred proterivanje ambasadora neke zemlje.