Smenjeni članovi katalonske vlade stigli u Madrid, Pudždemon ne dolazi?
Članovi smenjene katalonske vlade i poslanici, počeli su danas da pristižu u sud u Madridu gde će se suočiti sa mogućim optužbama za pobunu zbog proglašenja nezavisnosti Katalonije.
Ukupno 20 regionalnih političara, uključujući i smenjenog katalonskog lidera Karlesa Pudždemona, pozvano je da se pojave pred sudom.
U pitanju je 13 članova smenjenog katalonskog kabineta i šest članova parlamentarnog odbora.
Kako je preneo AP, prvi se pojavio "broj dva" Pudždemona, smenjeni katalonski potpredsednik Oriol Žunkeras.
Pročitajte još:
* Španci hapse katalonske lidere: Prvi "pada" Pudždemon?
Belgijski advokat Pol Bekert, koji zastupa Pudždemona, izjavio je juče da bi smenjeni katalonski lider trebalo da bude ispitan u Belgiji. Kako je Bekert izjavio za AP, Pudždemon se neće vratiti u Madrid da bi se pojavio pred sudom.
Ranije je rekao da ne očkuje da se u narednim nedeljama smenjeni katalonski lider vrati u Španiju, a posebno ne zbog saslušanja pred španskim sudom.
Advokat Pol Bekert je, na pitanje o pojavljivanju Pudždemona pred sudom, odgovorio da on "ne ide u Madrid".
- Kako stvari trenutno stoje, ne vidim da će se vratiti u narednih nekoliko nedelja - rekao je Bekert za tv mrežu "VTM".
Ukoliko Španija bude tražila izručenje Pudždemona, onda će o tome odluku doneti belgijske sudije, a ne vlada, dodao je Bekert.
Portparol vladajuće španske Narodne partije Esteban Gonzales Pons je izjavio da će, ukoliko se Pudždemon ne pojavi pred sudom, "najverovatnije od Belgije biti tražena ekstradicija" i da će ga "belgijska policija privesti".
Vrhovni španski sud pozvao je Pudždemona i 13 njegovih smenjenih ministara da se pojave pred sudijama u četvrtak i petak, najavivši optužnice protiv njih.
Tužilaštvo je prethodno zatražilo krivično gonjenje protiv njih zbog pobune i podsticanja na pobunu.
Pudždemon je u utorak poručio iz Brisela da nema nameru da izmiče pravdi, ali da se neće vratiti u Španiju ukoliko ne dobije garancije da će tamo imati pravedno suđenje.
On je, takođe, optužio špansko tužilaštvo da pothranjuje "želju za osvetom" protiv njega, a istovremeno je istakao da neće tražiti politički azil u Belgiji, prenose francuski mediji.
Pudždemon je sa jednim delom svoje smenjene vlade prešao u Brisel nakon što su španske centralne vlasti preuzele kontrolu nad svojom severoistočnom pokrajinom Katatalonijom.
Španski istražni sudija mogao bi da naredi hapšenje bivšeg katalonskog lidera Karlesa Pudždemona i pet članova njegove regionalne vlade, bez obzira na to da li će se oni pojaviti pred sudom u Španiji.