Zatvor za separatiste
Španski sud je naredio pritvor za dvojicu vođa katalonskog pokreta za nezavisnost dok se vodi istraga o mogućem podizanju optužnice protiv njih zbog optužbi za podstrekivanje na pobunu. Vođa Katalonske nacionalne skupštine Žordi Sančez i Žordi Kuišart iz kulturne grupe Omnijum prethodno su saslušani zajedno sa dvojicom visokih policijskih zvaničnika.
Madridski nacionalni sud istražuje koje su uloge njih četvorica imali u demonstracijama u Barseloni 20. i 21 septembra. Španska policija tada je uhapsila nekoliko katalonskih zvaničnika i izvela racije na državne kancelarije u okviru akcije centralnih vlasti da spreče pripreme za referendum o katalonskoj nezavisnosti 1. oktobra.
Ranije je sud pustio na slobodu načelnika katalonske policije Žozepa Luis Trapera posle saslušanja zbog podsticanja na pobunu u vezi s organizovanjem referenduma o nezavisnosti Katalonije. On je pušten na slobodu, ali uz policijski nadzor što znači da ne sme da napušta zemlju i mora da se javlja u policiju svake dve nedelje.
Ni Baski neće otcepljenje
Čak ni ostali regioni Španije, koji su nekada bili bastioni separatističkih ideja, poput Baskije, ne podržavaju secesioniste iz Barselone. Štaviše, većina Katalonaca nije glasala za otcepljenje, imajući u vidu da je na nelegalni referendum izašlo tek 42 odsto građana.
Jedan od lidera Katalonije, regionalni potpredsednik i predsednik levičarske Republikanske partije Oriol Hungeras pozvao je na jedinstvo jer različita mišljenja u vezi sa strategijom o otcepljenju od Španije prete da podele pristalice nezavisnosti. On je rekao da moraju očuvati jedinstvo koje je neophodno na putu do republike, misleći na nezavisnost Katalonije od Španije.
Madrid je osetio slabost separatista koji su zapravo široka koalicija levičara, anarhista, nacionalista, liberala i konzervativaca. I sam predsednik Vlade Španije Mariano Rahoj je pod ogromnim pritiskom da Karlesa Pudždemona, katalonskog predsednika, izvede pred sud zbog gaženja Ustava.
Jezičke razlike
Postoji velika razlika između Španije i Katalonije, veliki broj kulturnih detalja, jezika, radne etike, pa čak društvenih aktivnosti. Zapravo, katalonski jezik je bliži francuskom i italijanskom nego španskom ili portugalskom. U Kataloniji, izvan Barselone, katalonski je glavni jezik koji se svakodnevno govori.
Iako Pudždemon nije jasno odgovorio Madridu da li je Katalonija proglasila nezavisnost ili nije, dat mu je novi rok do četvrtka, kada se mora izjasniti. Madrid drži na stolu plan ukidanja autonomije Katalonije, odnosno nametanja prinudne uprave i raspuštanje lokalnog parlamenta, ali Španija ne bi želela da za time posegne, osim ako ne bi bila primorana.