Veliki brat nad Nemačkom
Policijski sindikat Srbije nazvao je novi Nacrt zakona o policiji totalitarističkim jer je namera da se svi građani prate, snimaju, fotografišu i proveravaju bez naloga suda ili ovlašćenja tužioca, a pod izgovorom povećane bezbednosti. U tome makar srpske vlasti prate trendove razvijenih zemalja jer je i u Nemačkoj u poslednje vreme primetan veliki broj izmena zakona u oblasti državnog nadzora, koji se pravda neophodnošću pojačanog praćenja potencijalnih i stvarnih terorista.
Izmena u Nemačkoj ima u maltene svim državnim propisima i na svim nivoima. Neke su već sprovedene, a neke čekaju na to da ih vlada zvanično odobri.
BND krstari internetom
Od kraja prošle godine savezna vlada, Bundestag i Bundesrat su po hitnom postupku usvojili nova pravila za rad nemačke tajne službe BND.
Po novom zakonu, BND-u je dozvoljeno da nadgleda sve internet veze u Nemačkoj. Ovu meru je Amnesti internešenel odmah prozvao "licencom za masovno nadgledanje građana".
Nova prava dobila je i policija. Ove godine radi se na uspostavljanju Centralne službe za informacionu tehniku u oblasti bezbednosti (ZITIS), čijih će 60 zaposlenih biti zaduženi da nadgledaju šifrovane komunikacije i dostavljaju ih policiji i državnoj bezbednosti.
Cilj su i sve komunikacije preko Votsapa i Vajbera. Planirano je da do 2022. godine u ZITIS-u radi 400 lica.
Život pred kamerama
Pojačava se i video-nadzor na javnim mestima. Ministar policije Tomas de Mezijer ima nameru da broj kamera uveća, iako ga eksperti upozoravaju da ta mera ne može da poveća bezbednost.
- Kamere nas neće odbraniti od bombi i napada, samo će ih ovekovčiti - kaže kriminolog Nols Zuravski, ali je još prošle godine de Mezijer zatražio da se na svm aerodromima i železničkim stanicama uvede i softver za prepoznavanje lica.
Telefon uz ličnu kartu
U sklopu antiterorističkog i sigurnosnog paketa donesene su i mere koje pogađaju običnog građanina. Tako je kupovina pripejd kartica za mobilne telefone moguća samo uz pokazivanje ličnih isprava, a firme koje ih prodaju su zakonski obavezne da provere njihovu autentičnost.
Zakon od 1. jula ove godine obavezuje sve provajdere interneta da 10 nedelja čuvaju podatke kada je ko i s kim telefonirao i odakle je pristupio internetu.
U aprilu je EU donela zakon o čuvanju podataka o svim letovima, osnosno ko, kada i gde je putovao avionom.
Službe prave ogromne baze podataka u koje svako bez svoga znanja može da bude uveden.
Govori se i o povezivanju ovih baza, a na taj način država dobija širok uvid u život svakog pojedinca.
Da li ima prostora za zloupotrebe, ostaje da se vidi, ali je odgovor gotovo siguran.
Pod merama i deca
Sigurnosne službe imaju pravo i da prikupljaju podatke dece od 14 godina. Savezna policija uskoro dobija na raspolaganje skenere koji automatski mogu da prepoznaju registarske tablice automobila.