Sapleo se zbog AfD?
Vest da je šef nemačke obaveštajne tajne službe BND Gerhard Šindler morao da se povuče, i to dve godine pre oficijelnog odlaska u penziju, mnoge je iznenadila i izazvala brojne spekulacije u političkoj javnosti.
Njegov naslednik je Bruno Kal, čovek od poverenja ministra finansija Volfganga Šojblea, potvrđeno je iz bezbednosnih krugova agenciji DPA.
Magloviti razlozi
Razlozi za razrešenje Šindlera (63), koji je od 2012. godine na čelu Savezne obaveštajne službe sa 6.500 zaposlenih, još uvek su magloviti. Ova služba je proteklih godina u sklopu afere s ilegalnim prisluškivanjem od strane američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) i sama došla na tapet zbog sopstvenih spornih praćenja. Pored ostalog je obelodanjeno da je BND u svom obaveštajnom centru u Bad Ajblingu koristio pretraživače NSA, kao i sopstvene, kako bi špijunirao evropske saveznike. Iako je Šindler "preživeo" aferu s prisluškivanjem, zdravstveno ga je ona dosta koštala, otkrivaju upućeni, pa se i to navodi kao jedan od mogućih razloga za ostavku.
Posle duge istrage u parlamentarnom odboru Bundestaga povodom afere sa NSA najavljene su dalekosežne reforme BND-a. Osim toga, odavno planirana selidba službe iz Pulaha kod Minhena u Berlin je zbog više propusta izostala. Pretpostavlja se da su Merkelova i Kancleramt hteli na taj način da pošalju jasan signal za novi početak nemačke tajne službe.
Udar sa Vikipedije
U evropskim obaveštajnim krugovima je, međutim, s velikim interesovanjem propraćen podatak na Vikipediji, koji je unet 17. aprila u Šindlerov profil, a u kojem stoji da je njegova sestra Monika Miler udata za portparola Alternative za Nemačku u Saru Rolfa Milera, kao i da je i sama aktivna u ovoj desničarskoj partiji.
Iako je nejasno zašto bi politička aktivnost Šindlerove sestre bila relevantna za njegovu biografiju, s obzirom na to da je reč o punoletnoj osobi za čije političke aktivnosti njen brat ne može da bude odgovoran, činjenica je takođe da bi svako dovođenje u vezu šefa BND-a sa AfD-om moglo da ima razoran uticaj na njegovu reputaciju, tumači portal Dojče virtšafts nahrihten. Iako do sada Alternativa za Nemačku nije bila u fokusu tajne službe, vlasti bi to sigurno želele. Pre nekog vremena su ustavni organi saopštili da ne postoje elementi za praćenje AfD-a, koja je u međuvremenu postala treća po snazi politička partija u zemlji.
Da li se Šindler sapleo o zamku AfD-a ili je u pitanju nešto četvrto, ostaje da se vidi.
SPD i opozicija skeptični
SPD je izrazila skepsu u pogledu Šindlerovog naslednika Bruna Kala, koji bi kao Šojbleov čovek mogao da sledi njegovu liniju protiv reformi BND-a, koje su po mišljenju SPD-a neodložne u najkraćem roku. Šindlerovim odlaskom je nezadovoljna i opozicija. Partija Levice je zahtevala dodatne personalne konsekvence zbog BND-afere u Kancleramtu, a Zeleni su tražili objašnjenje za smenu i upozorili na to da je Šindler "žrtveno jagnje" i da njegov odlazak ide naruku antireformatorima tajne službe.