"EU i Rusija se mogu pomiriti samo kada ON ode"
Odnosi između Rusije i EU zapali su u "duboku i akutnu" krizu i teško da će se popraviti pre nego što predsednik Vladimir Putin ode sa funkcije, a sukob u Ukrajini bude rešen - kaže odlazeći ambasador EU u Moskvi, ukazujući na to da će do tada proći godine.
Vigaudas Ušackas, koji je na toj funkciji od 2013, izjavio je da EU mora da ponudi Ukrajini put za članstvo u bloku ukoliko želi da se odupre nastojanjima Moskve da ponovo i još čvršće uspostavi kontrolu na bivšom sovjetskom državom.
- U trenutku kada odlazim sa funkcije pesimista sam po pitanju mogućnosti da u skoroj budućnosti ponovo uspostavimo normalno partnerstvo - napisao je Ušackas u pismu objavljenom danas u "Observeru".
- Razlike između nas su ogromne, a zasnivaju se na principima evropske bezbednosti - dodao je on.
Pročitajte još:
* Svet mu se klanja: Sve pobede Vladimira Putina
Kremlj hoće ponovo Putin
On je govorio o sve češćim napadima na "suštinske evropske vrednosti" poput demokratije, slobode govora i vladavine prava i istakao da je kremaljski aparat usredsređen na ponovno dovođenje Putina na vlast na izborima 2018, koje će predstaviti kao "mirne i kredibilne".
- Tokom šestogodišnjeg predsedničkog mandata, koji će uslediti, vrlo lako može da se desi da se nastavi aktuelni razdor između Zapada i Moskve kada su u pitanju pogledi na svet - rekao je on.
Pokušaji da utiču na izbore i politiku posredstvom propagande potkrepljene su iscrpnim dokazima, ali Moskva koristi i poslovne ugovore kako bi izazvala podele unutar bloka, nagrađujući države koje osporavaju sankcije i širi stav EU prema Rusiji, rekao je on.
- U jedinstvenosti je naša snaga. Moskva koristi naše unutrašnje probleme da bi podrila kredibilitet modela EU - rekao je on.
Ušackas je istakao da članice ne čine dovoljno da se zaštite, upozoravajući da je gasovod Severni tok II, projekat koji, kako je rekao, Moskvi daje veću kontrolu na energijom u Evropi, u direktnoj suprotnosti sa ciljem EU da ima različite isporučioce.
Evropa da se suoči sa problemima
Evropa mora da se izbori sa problemom izlaska Velike Britanije iz EU i izbegličkom krizom, pri čemu Rusija koristi i jedno i drugo, i da poveća transparetnost kako bi zadobila poverenje građana širom Evrope.
Evropski lideri takođe moraju da se zauzmu za prava koja su ugrožena u Rusiji.
- Kao sovjetski disident i vodeći aktivista za ljudska prava Ljudmila Aleksejeva nedavno me je podsetila: "Molim vas, recite Briselu da ne diže ruke od ruskog naroda".
Ušackas je rekao da očekuje da će Moskva insistirati na većoj kontroli nad Ukrajinom i Gruzijom:
- Rusija poštuje suverenitet i teritorijalni integritet susednih zemalja samo dok se njihove geopolitičke odluke slažu sa interesima Moskve.
Rešiti Ukrajinu
Evropska unija mora da pojača napore za posredovanje u uspostavljanje mira u Ukrajini, rekao je on i pozvao Brisel da imenuje specijalnog izaslanika za Ukrajinu (funkcija koja u SAD već postoji), postavljajući pitanje zašto EU nije deo aktuelnih multiratelarnih napora za posredovanje u postizanju sporazuma.
Ušackas je rekao da EU treba da se usredsredi na okončanje sukoba u Ukrajini, zato što će biti teško normalizovati odnose dok on traje.
To znači da Ukrajini treba ponuditi put do članstva. Izgledi za članstvo u EU uputiće Rusiji jasnu poruku o obavezi da poštuje demokratiju u Ukrajini i Gruziji i motivisati vlade da donesu značajne reforme.