Putinov asimetrični napad: Niko ne zanemaruje rusku pretnju kao Tramp
Ukoliko ima ikakve koristi od ruskog uplitanja u američke izbore 2016. godine, to je da je povećana svest o široj pretnji koju predsednik Vladimir Putin predstavlja po demokratije u Evropi i drugde, ocenjuje "Njujork tajms".
Suočeni sa samozadovoljstvom republikanaca koji strahuju da bi skretanje pažnje na te intrige moglo otkriti kontakte kampanje predsednika Donalda Trampa sa Rusima, demokrate u Spoljnopolitičkom odboru Senata su objavile izveštaj koji je izgleda dosad "najsveobuhvatniji" javni spisak ruskog "rata Zapadu", smatra list.
Pročitajte još:
* Dojava stigla iz Australije: Rusija ima mejlove koji bi mogli da "posrame" Hilari Klinton
Izveštaj je napisan bez učešća republikanaca, ali demokrate se nadaju da će se njime pojačati pritisak na administraciju u Vašingtonu da sprovede sankcije koje je Kongres velikom većinom glasova usvojio prošle godine i čiji rok je 29. januar.
"Nikada dosad u američkoj istoriji nije bilo toliko jasno da predsednik SAD toliko jasno zanemaruje pretnju nacionalnoj bezbednosti", stoji u pismu koje je uz izveštaj priložio najviše rangirani demokratski senator u Spoljnopolitičkom odboru.
U izveštaju naslovljenom sa "Putinov asimetrični napad na demokratiju u Rusiji i Evropi: Implikacije na nacionalnu bezbednost SAD", navodi se da ima mnogo stvari pored sankcija koje bi trebalo da budu deo sveobuhvatne američke strategije.
To su, kako se sugeriše, jačanje demokratskih institucija u ranjivim evropskim zemljama, otkrivanje i zamrzavanje prljavog novca povezanog sa Kremljom i izgradnja koalicije radi suprotstavljanja ruskim hibridnim pretnjama.
Najvažnije je, međutim, vođstvo, koje je Tramp do sada odbijao da pruži, ocenjuje "Njujork tajms".
On je na Tviteru već osudio demokrate što su objavile taj izveštaj i ponovo izjavio da nije bio u dosluhu sa Moskvom. "Rusija i svet smeju se toj gluposti", napisao je Tramp.
"Njujork tajms" smatra da je on u pravu, ali da "ne shvata kome je smeh namenjen".
Demokrate u izveštaju pozivaju Trampovu administraciju da strano mešanje u izbore tretira kao nacionalnu krizu, da formira agenciju koja bi koordinisala odgovor na mešanje i uspostavi novu vrstu sankcija za kažnjavanje odgovornih.
U tekstu na 200 stranica, čiju je izradu naložio senator Ben Kardin, detaljno se opisuju "gotovo dve decenije" ruskih napora da utiču na izbore u Evropi, a Tramp se kritikuje što je malo učinio da se to reši.