Mogu li ruske vojne vežbe da se pretvore u rat?
CNN je u nedavnom članku analizirao ruske namere i velike vojne vježbe koje ta zemlja sprovodi. Kako je navedeno, zapadni susedi Rusije i Belorusije zabrinuti su zbog njihove vojne vježbe "Zapad" jer ona liči na pripreme za rat sa NATO.
Zbog toga se tim vojnim manevrima posvećuje posebna pažnja, a oko njih su nastale i brojne priče. Vojne vežbe se održavaju svake četiri godine, a u zapadnim medijima se za one iz 2009. godine objavilo da su se završile simuliranim napadom na glavni grad Poljske Varšavu, iako za to ne postoje dokazi.
Pročitajte još:
Ovogodišnji planovi?
Ovogodišnji "Zapad" važan je jer će ga rosmatrati Sjedinjene Američke Države, NATO, a posebno države uz granicu Rusije i Belorusije, kako bi saznali što je više moguće o ruskim kapacitetima i vojnim postupcima. Kako navodi CNN, Rusija je već ranije velikim trupama napala Gruziju i Ukrajinu, a susedne zemlje boje se da bi sada "Zapad" mogao da posluži kao još jedna ruska vojna pustolovina.
U vežbu je uključena i Belorusija koja se nalazi u teškom položaju. Službeno je ruski saveznik, ali ne deli moskovski antagonizam prema Zapadu, želi da ostane neutralna u ruskim sukobima s NATO, a tokom vežbe nastoji da bude otvorena prema Zapadu.
Vlasti iz glavnog grada Minska pozvale su službene posmatrače iz brojnih zemalja i svetskih organizacija, te medije da posmatraju delove vežbe. To se verovatno ne sviđa Rusiji koja se nije oglasila o tim vojnim aktivnostima, piše CNN.
Šuškanja u medijima
Pojavljuju se i brojne teorije o ruskim namerama u vezi s ovom vežbom, od napada na susedne zemlje NATO, do ostavljanja trupa u Belorusiji za buduće vojne akcije. No i za to bi Moskvi bila potrebna saradnja s Minskom, što ne odgovara dosadašnjem beloruskom obrascu ponašanja opiranja postavljanju ruske vojnoj infrastrukturi u tu zemlju.
Ni Rusiji zapravo sada ne odgovara stvaranje sukoba, zbog mogućnosti da se u skorom roku ublaže sankcije koje su joj nametnule SAD i Evropa.
Kao rezultat toga, Rusija trenutno kombinuje preteću retoriku za zastrašivanje zapadnih zemalja s protivurečnom porukom o tome da su oni koji se boje ruske vojske "histerični" i "žive u prošlom veku".
Ćuteći o vojnoj vežbi, Rusija potiče nagađanja u zapadnjačkim medijima, pa nakon što se vežba završi bez incidenta, može spremno da izjavi: "To smo vam i rekli".