NATO u panici: Evo, čekamo upad ruskih trupa u Ukrajinu
Izjavu generala Petra Pavela, predsedavajućeg Vojnog komiteta NATO, da postoje razlozi za zabrinutost povodom velikih vojnih manevara pod nazivom "Zapad 2017" zato što bi oni mogli da se dožive kao "ozbiljne pripreme za veliki rat", ni Moskva, ni Minsk nisu posebno komentarisali. Igor Korotčenko, vojni analitičar u svojoj analizi otkriva pozadinu te "zabrinutosti".
- Tako masovna informativna paranoja ne može se objasniti strahovima, čak i ako oni realno postoje. To je informativna operacija, medijska kampanja. Imam podatak da je visoki vojni zvaničnik Letonije, koji u predsedničkoj administraciji odgovara za bezbednosna pitanja, izjavio u uskom krugu ljudi, ali ipak u javnosti, da NATO razmatra da mogućnost da postavi mehanizovane brigade u pribaltičkim državama. Te brigade bi imale zadatak da spreče Rusiju da ne pomišlja na invaziju.
Pročitajte još:
* Američki general: Ne verujemo Rusima, ne znamo šta smeraju
* "SAD poslale nuklearne bombardere u Evropu sa jednim zadatkom: Obuzdati Ruse!"
Korotčenko dodaje da zapravo sve to zastrašivanje, svi ti zapadni povici imaju cilj da na sledećem samitu NATO to bude glavni razlog za usvajanje odluke da osim bataljona i taktičkih trupa država-članica Alijanse, koji se već nalaze u pribaltičkim državama, bude razmeštena i dodatna mehanizacija.
Potezima i izjavama ministara odbrane Nemačke i Poljske danas se pridružila i predsednica Litvanije Dalja Gribauskajte, koja se požalila generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu na rusko-beloruske vojne vežbe "Zapad 2017". Litvanska predsednica je izjavila da manevri modeliraju realni sukob sa zemljama NATO-a. Takođe, Gribauskajte je kritikovala "skriveni obim i scenario vežbi". Prema njenom mišljenju, sve to govori "o agresivnoj i napadnoj prirodi vežbi Zapad".
Međutim, vanredni profesor politikologije i sociologije na Ruskom ekonomskom univerzitetu Plehanov, vojni analitičar Aleksandar Parandžiev za Sputnjik ironično govori da kako krenu vojne vežbe, tako krenu priče da će "Rusija i Belorusije sad napasti i pribaltičke zemlje i Ukrajinu". Parandžiev podseća i na reči Stepana Poltoraka, ukrajinskog ministra odbrane koji je izjavio: "Evo, mi čekamo upad ruskih trupa u Ukrajinu kao rezultat ovih vežbi".
- Ruski manevri su bili najavljeni kao antiterorističke vežbe, gde je cilj da se uvežba sprovođenje specijalnih operacija u borbi protiv terorizma. Moskva te vežbe nije osmislila da bi se uvežbalo bilo koje protivdejstvo NATO. Radiće se na onim taktikama koje su bile neophodne ruskim trupama u Siriji, jer je taktika Islamske države vrlo podmukla i iskustvo stečeno u tim sukobima bi trebalo preneti drugima - objašnjava Parandžiev.
Naš sagovornik ističe i da se sva medijska hajka ne dešava slučajno i spontano, već namenski, kao deo kampanje da se rusko-beloruske vojne vežbe ocrne, i oni se sada bukvalno hvataju za svaku sitnicu, samo kako bi našli način da predstave kako je sve to strašno.
- A to što oni sami održavaju masovne vežbe oko naših granica, pritom, sve češće i sve masovnije, to nikom ništa, to je za NATO normalno, jer zaboga, oni to rade kako bi se zaštitili. Kad Rusija radi nešto slično, ali čak manje intenzivno, onda se svejedno predstavlja da se Moskva sprema za napad - revoltiran je Parandžiev.
U ponedeljak su specijalnim vojnim avionima na manevre, kao posmatrači, odleteli i vojni atašei akreditovani u Moskvi. Ranije je najavljeno da će vojne vežbe pratiti 80 stranih posmatrača među kojima i predstavnici Amerike, kao i još četiri druge članice NATO.