Hitlerov "anđeo smrti": Kako je Mengele umakao Mosadu
Hvaljena izraelska obaveštajna agencija Mosad najmanje je dvaput propustila priliku za hvatanje zloglasnog nacističkog lekara Josefa Mengelea koji je poslao stotine hiljada Jevreja u smrt u Aušvicu, tvrdi bivši Mosadov agent.
Rafi Ejtan, koji je 1960. vodio akciju hapšenja Adolfa Ajhmana u Argentini, ispričao je da su on i njegov tim tokom lova na nacističke zločince otkrili i Mengeleovo skrovište.
- Istovremeno, kada smo hvatali Ajhmana, otkrili smo da Mengele živi u Buenos Airesu. Pronašli smo njegov stan i stavili ga pod nadzor - ispričao je Eitan za izraelski javni radio nakon što je Mosad skinuo oznaku tajnosti s operacija traganja za "anđelom smrti".
Kao glavni lekar u tom logoru, Mengele je običnim odmahivanjem ruke slao Jevreje u plinske komore i sprovodio šokantne eksperimente na logorašima, navodi se.
Ejtan, sada 90-godišnjak, rekao je kako je Mosad držao Ajhmana držao u sigurnoj kući pre nego što su ga avionom prokrijumčarili iz Buenos Airesa. Tadašnji šef Mosada Isar Harel tražio je da istovremeno uhvate i Mengelea, međutim Ejtan se tome usprotivio.
- Nisam hteo u isto vreme da sprovedem dve operacije jer smo već jednu uspešno privodili kraju. Po mom iskustvu, ako pokušate istovremeno sprovesti i drugu operaciju, rizikujete obe – objasnio je Eitan.
Tako je ostao u Argentini kako bi motrio na Mengelea, dok je idejni tvorac holokausta Ajhman odveden u Izrael, gde je osuđen na smrt vešanjem. Mengele tada nije bio u Buenos Airesu, ali se očekivalo da za nedelju dana dođe s puta.
- Čekali smo ga. U međuvremenu je vest o Ajhmanu obišla svet i Mengele se više nije vratio u stan u Buenos Airesu - kaže Ejtan.
Agentima Mosada Mengele je pobegao i nakon što je otkriven u Brazilu.
Pročitajte još:
* A šta bi bilo da je Hitler pobedio?
* Hitler skoro deceniju bio podstanar kod jevrejskog trgovca
* Kako bi tekao Drugi svetski rat da Hitler nije napao Sovjetski Savez?
Mengele je krajem 1962. sa sigurnošću identifikovan na jednoj farmi kraj Sao Paula. Međutim, Harel je sledeće godine napustio Mosad, a njegov naslednik nije dao zeleno svetlo za operaciju jer je agencija imala druge prioritete u svetu - ispričao je Ejtan.
Dokumenti Mosada otkrivaju i druge propuste, uključujući činjenicu da su Mengelea uglavnom tražili u Paragvaju, iako je bio u Brazilu.
Tu je i skupa operacija praćenja Mengelovog sina Rolfa u Zapadnom Berlinu 1983, u nadi da će ih on dovesti do oca. U toj operaciji je angažovana i atraktivna agentkinja koja se kao sekreterica pokušala približiti Rolfu, ali se ta akcija okončala neuspehom.
Mosad nije znao da je Mengele tada već bio mrtav. Doživio je moždani udar plivajući kod brazilske obale i utopio se 1979. Njegova smrt je potvrđena tek 1985, nakon ekshumacije tela.