Zbog čega Litvanija diže ogradu oko ruske enklave u srcu NATO?
Sve jača aktivnost Rusije na Baltiku - masovne vojne vežbe u pripremi, sajber napadi, postavljenje balističkih raketa i incident sa pripadnikom estonske službe bezbednosti, naterale su Litvaniju da nešto učini. Prvi potrez, postavljenje ograde na granici.
Prema najcrnjim prognozama Rusija bi jednog dana mogla da odluči da preseče Suvalki region, odnosno granicu između Poljske i Litvanije, i na taj način praktično odseće baltičke zemlje od ostatka Evrope.
3,6 miliona evra za tri metra visoku ogradu
Litvanija je zbog toga odlučila da sagradi 3,6 miliona evra vrednu i tri metra visoku ogradu na granici sa Rusijom, nasuprot one koja je već sagrađena u Rusiji pre pet godina i kroz koju je puštena struja.
Opozicioni političari smatraju da je ograda bacanje novca. Prema rečima Eugenijus Gentvilas iz Liberalnog pokreta, izgradnja ograde je glupa.
- Šta možemo da izbegnemo? Tenkove? Naravno da ne - kaže ona.
Sa njom se slažu i loklani meštani.
- Postoji još jedan razlog za koji svi znaju. Estonija je optužila Rusiju da je otela jednog njihovog oficira. Mi ne želimo da se to dogodi litvanskim oficirima. To je crvena linija sa Rusijom - kaže Eimutis Misiunas, litvanski ministar unutrašnjih poslova.
Incident o kojem je reč dogodio se pre tri godine, ali je i dalje u biti političkih dešavanja na Baltiku. Rano ujutru 14. septembra 2014. godine otet je Eston Kohver.
Estonija je insistirala da je oficir otet na njenoj teritoriji, a ruska obaveštajna služba FSB tvrdila je da je Kohver bio na špijunskoj operacii na ruskoj teritoriji i da zaslužuje da bude kažnjen zbog toga.
One year ago officer #EstonKohver arrived back to #Estonia pic.twitter.com/2i0mBCGktF — Erkki Koort (@KoortErkki) September 26, 2016
Postojale su sumnje da je hapšenje zapravo bio način da Rusija kazni estosnku vladu. Incident se dogdoio dva dana nakon što je u Talinu, glavnom gradu Estoniji u poseti bio Baraka Obama.
Tada je rekao da bi napad na Estoniju bio tretiran kao napad na NATO i najavio je i da će američka vojna baza biti podignuta u toj baltičkoj zemlji.
Ovaj slučaj za mnogima u Litvaniji potvrdio je koliko lako Rusi mogu da urade ono što žele i da prođu bez posledica.
Viljnus ne želi Rusima da ostavi mogućnost da izvedu isti trik, piše britanski "Gardijan".
- U Kaljiningradu imaju ciglanu pa su nam predložili da će nam možda biti potrebne cigla za ogradu. U izgradnji ove ograde ne koristimo cigle. Obično gradimo mostove između zemalja, ali u ovom slučaju gradimo ogardu. Mi ne želimo da se svađamo sa Rusijom, ne želimo da ratujemo sa Rusijom. Imamo je kao komšiju, znamo kako je živeti sa ovakvim komšijom i živimo sa njom - kaže litvanski ministar.