Odbrana Baltika bez Makedonije
Pripadnici makedonske armije neće učestvovati u najvećoj godišnjoj vojnoj vežbi NATO-a, čiji je cilj ovoga puta da se uvere baltičke zemlje - Letonija, Estonija i Litvanija, kao i Poljska - da je Alijansa sa njima, jer je NATO zabrinut za svoju bezbednost posle ruskih manevara na granici s Ukrajinom.
- Vojska Makedonije neće učestvovati u održavanju ovogodišnje vojne vežbe Zajedničko rešenje 4 u organizaciji SAD i Nemačke, već će prema planu uzeti učešće u u vežbi Zajedničko rešenje 6 i Ukršteni mačevi 16, koji su takođe u organizaciji Evropskih snaga i SAD - ističu u Ministarstvu odbrane Makedonije, ali bez objašnjenja da li je to zbog trenutne političko-bezbednosne situacije u državi.
Na američkom poligonu u Hohenfelsu, u Nemačkoj, u toku je najveća godišnja vojna vežba NATO-a, na kojoj učestvuje 4.700 vojnika iz 13 zemalja članica Alijanse i tri partnerske zemlje (Srbija, Crna Gora i Moldavija).
Vežba je počela 18. maja i trajaće do 6. juna, a da bi simulacija vežbe za odbranu od Rusije bila što realnija, kao mete se koriste pravi ruski tenkovi i druga ruska vojna tehnika.
Pročitajte još:
* Zajednički PVO sistem na Baltiku zbog Rusije?
U sklopu vežbe je planirana i zajednička borba u uslovima protiv delovanja buntovnika, borba protiv improvizovanih eksplozivnih naprava i vežba zajedničkog dejstvovanja svih vrsta naoružanja koje poseduje NATO.
- Ovo je poruka Rusiji. Na Samitu NATO-a u Velsu 28 zemalja se saglasilo da je ruska okupacija Krima protivzakonita i da je u 21. veku neprihvatljivo da se silom menjaju granice. Kao Savez moramo da budemo sigurni da smo spremni da se zajednički borimo i suprotstavimo agresiji - izjavio je američki general Ben Hodžis najavljujući vojnu vežbu NATO-a.
Zveckanje oružjem
Ovo je deo serije vežbi armije SAD. One se održavaju dva puta godišnje, a njima je predviđeno da se učesnici obuče da funkcionišu zajedno u multietničkim i integrisanim sredinama da budu fleksibilniji, agilniji i da mogu što bolje da deluju zajedno sa saveznicima i partnerima u regionu, navodi se u zvaničnom saopštenju Alijanse.
Zato je američka vojska u okviru dela operacije "Atlantic Resolve" (Atlantska odlučnost) planirala da razmesti 150 tenkova i druga oklopna vozila u više evropskih država radi pomoći protiv eventualne ruske agresije.