Uzbuna zbog dizelaša
Političari i auto-industrija su se na "dizel samitu", održanom prošle sedmice u Berlinu ("Vesti" su o tome izvestile svoje čitaoce), dogovorili da se do kraja 2018. godine svi noviji dizeli (euro 5/6) BMW-a, Dajmlera, Opela i Folksvagena, opreme modernim softverom koji će smanjiti štetna dejstva gasova za 25 do 30 odsto. To je, smatraju mnogi, nedovoljno, jer su očekivali smanjenje od bar 50 procenata. Hardverski se ništa neće preduzimati, jer bi to podrazumevalo ogromne troškove od desetine milijardi evra.
Na ovaj način će 5,31 milion od ukupno registrovanih 15 miliona dizel vozila postati donekle "čisti". Izuzeti su stari dizel modeli (euro 4 i niže) i sve inostrane marke. Ko poseduje stari dizel auto moći će da ga zameni za novo vozilo uz premiju do 2000 evra koju nude Ford i BMV, a Tojota i Dajmler su takođe otvoreni za premije, ali nisu naveli visinu.
6.000.000
polovnih vozila se proda godišnje u Nemačkoj
Auto-industriju će ove softverske izmene koštati oko 150 evra po autu, što je simbolična i minimalna mera koja će jedva doprineti poboljšanju vazduha. Ovo ujedno ne znači da su zabrane vožnje dizelaša skinute sa dnevnog reda. Naprotiv! Kako je obrazloženo u nedavnoj odluci u Štutgartu, softver nije dovoljan da se reše problemi u velikim gradovima, a s tim se slažu i mnogi eksperti. Savetovanja o tome se nastavljaju, zaključak je učesnika samita.
Skandal sa izduvnim gasovima u međuvremenu je dobio nesagledive razmere. Ne samo što se povlači 12 miliona dizel modela Folksvagena, BMW-a, Audija i Mercedesa, nego je neminovna posledica znatan pad vrednosti na tržištu polovnih automobila, a dodatno negativno utiče i to što se najavljuju zabrane za dizel vozila u Štutgartu i Minhenu.
Profit za hrabre
Ko je siguran da neće biti izložen riziku da vozi po gradovima koji najavljuju zabranu za dizel automobile, može zapravo da profitira od aktuelnog trenda. Posebno ako izabere dizel koji je prepravljen (doduše uz rizik eventualne dugoročne štete) ili nije ni prozvan u dizel skandalu, kao što su vozila marke volvo, ford ili reno.
Cena polovnih dizelaša i dalje pada, iako postoje velike regionalne razlike i razlike od modela do modela, pokazalo je istraživanje koje je mobile.de uradio za magazin "Fokus".
Prvenstveno u gradovima u kojima se planira uvođenje zabrana za dizele, cene su znatno niže: U Berlinu za 11,2 procenta, Minhenu za 19,7, a u Štutgartu je za 20,3 odsto niža vrednost u poređenju sa prethodnom godinom za vozila proizvodnje 2009-2012 . Takođe, vreme da se pronađe novi kupac je u proseku produženo za 21 odsto. U sve to još nisu uračunate posledice moguće zabrane za dizele u Štutgartu i Minhenu.
Čitajte na VESTI DIGITAL
1. Šta o aferi kažu naši zemljaci u Nemačkoj, vlasnici dizel automobila
2. U Švajcarskoj Zeleni traže potpunu zamenu i dizelaša i benzinaca
3. U Austriji vlasnici ne strahuju - Isplati se, jeftinije je
Godišnje se u Nemačkoj trguje sa oko šest miliona polovnih vozila, od toga su 33 procenta dizel autmobili. Prosečna cena tih vozila iznosi 10. 620 evra. U slučaju pada cena od 20 odsto, to bi značilo da je gubitak na vrednosti ovih automobila oko 4,2 milijarde evra.
Najmanje pogođen Folksvagen?!
Na listi 15 najprodavanijih dizel modela, što je svojevrsna ironija, najmanje je pogođen Folksvagen. Dok kod BMNj5 i BMNj3 pad vrednosti iznosi 17 odsto, kod golfa je tek 10 procenata. Ukoliko posle "dizel samita" ne bude zaustavljena zabrana za dizel vozila u nemačkim gradovima, ove brojke će biti još drastičnije.
U proseku su trenutno cene 10-20 odsto niže, rekao je Ansgar Klajn, direktor saveznog udruženja slobodnih auto-trgovaca, koje po njegovim navodima broji 900 auto-hendlera.