Četiri razloga zbog kojih bi Britanci mogli na novi referendum
Pitanje Bregzita ponovo je postalo aktuelno u Velikoj Britaniji kako se bliže pregovori o izlasku iz Evropske unije.
Iako je već "sve odlučeno", kako su govorili britanski političari, pitanje bi moglo biti vraćeno pred narod, kako bi na eventualnom ponovljenom referendumu pokazali šta zaista misle o tome. Četiri razloga, zbog kojih bi moglo da se ponovi glasanje, proiznikla su iz zrna sumnje koje je posejano nakon lošeg rezultata Tereze Mej na izborima kada je izgubila većinu u parlamentu.
Pregovori o napuštanju Evropske unije na samom su početku, međutim i dalje nije jasno kakvi će odnosi biti nakon procesa. Sa ekonomske strane, EU ima tri bitna elementa, slobodnu trgovinu, Carinsku uniju i unutrašnje tržište u kojem su usklađene netarifne barijere za trgovinu u vidu propisa i standarda.
Tereza Mej podvukla je više puta da "Bregzit znači Bregzit", što isključuje opciju takozvanog mekog Bregzita. Ali njen debakl na izborima, sada je napravio dilemu. Ili tvrdi Bregzit, ili ostajanje u članstvu. Kako piše britanski "Gardijan", postoje četiri dobra razloga zašto se ovo pitanje ponovo postavilo.
1. Mej nema većinu za svoj program
Kako bi sprovela opciju tvrdog Bregzita aktuelna premijerka bi morala da ima većinu u parlamentu - koju nema.
2. Drastičan porast popularnosti laburista
Laburistička partija dobila je mnogo više glasova na izborima nego što je imala pre njih. S obzirom na to da su izbori održani nakon glasanja o Bregzitu, postavlja se pitanje da li se volja naroda promenila. Kako su pokazale analize, politika mekog Bregzita koju su labursti zagovarali jedan je od glavnih razloga za njihov odličan uspeh na biračkim mestima, a kako su neki protumačili, izbori su bili osveta onih koji su glasali za ostajanje u EU.
3. Unutrašnje borbe torijevaca
Izbori su pokrenuli i podele unutar dve vodeće partije, Konzervativne i Laburističke. Ako eventualni dogovor bude previše tvrda opcija, pojedini konzervativci mogu da se priključe protivnicima i da ga poraze u parlamentu. Sa druge strane, ako dogovor bude previše mek Bregzit, torijevci mogu da ga odbace. Koja god opcija da se iznese pred predstavnike u parlamentu, ni jedna nema zagarantovan uspeh.
4. Dom lordova ima konačnu reč
Dom lordova u kojem liberalne demokrate i stručnjaci, koji su za ostajanje u EU, imaju suverenu većinu. Zbog takvog balansa osećaće se ohrabreno da odbiju tvrdi Bregzit, uz vrlo dostupan izgovor - da manjinska vlada nema dovoljno mandata za tu opciju.