Mej: Ujedinjeno Kraljevstvo napušta EU
Britanska premijerka Tereza Mej obavestila je juče poslanike u Parlamentu da je pokrenut član 50 Lisabonskog sporazuma i da Britanija posle 44 godine članstva - napušta Evropsku uniju. Sada otpočinju pregovori, za koje se očekuje da će trajati dve godine.
- Danas na snagu stupa demokratska odluka naroda Ujedinjenog Kraljevstva da izađe iz Evropske unije - rekla je Tereza Mej.
Ona je pozvala Britance da ostanu jedinstveni kako bi osigurali najbolji mogući dogovor za svoju zemlju. Britanija će, kako je dodala, ostati posvećeni partner Evrope.
Ambasador predao pismo Tusku
Britanski ambasador u Evropskoj uniji Tim Barou predao je lično pismo o Bregzitu, koje je potpisala premijerka Tereza Mej, u kancelariji predsednika Evropskog saveta Donaldu Tusku. Ovo je odmah potvrdio i sam Tusk na svom Tviter nalogu.
Apsurd
Britanski ministar spoljne trgovine Lajam Foks je odbacio kao "apsurdan" nagoveštaj Brisela da će od Londona zahtevati pristanak na plaćanje svih troškova izlaska iz članstva od blizu 60 milijardi evra na samom početku pregovora, ali je priznao da će Velika Britanija teško izbeći da taj račun namiri makar na kraju.
Glavni predstavnik EU u pregovorima o izlasku Velike Britanije, Mišel Barnije, izjavio je da "je ovo prvi dan veoma teškog puta".
Barnije je bio na Malti u trenutku kada je britanska premijerka zvanično pokrenula pregovore o izlasku te zemlje iz EU. On je posle sastanka sa premijerom Malte Džozefom Muskatom rekao da je to "ključni momenat" za EU, i da je važno postići "fer dogovor", ne samo po pitanju Bregzita, već i za dugoročnu budućnost same EU.
Opomena drugima
Poznavaoci prilika u EU smatraju da će Brisel uzvratiti tako oštro da "britanski slučaj odvrati one članice Unije koje bi se mogle povesti u razmišljanju da slede britanski korak". Izlazak iz EU znači i da će se s Ostrva u drugu zemlju Unije povući Evropska agencija za lekove, kao i evropsko telo za regulisanje rada banaka, a samo to bi koštalo London oko deset milijardi evra.
- Ovo je tužan dan za EU - rekao je Muskat Barnijeu.
Rastanak težak 60 milijardi evra
Velikoj Britaniji će Evropska unija (EU) podneti čvrst i papren račun za izlazak iz članstva i to ne samo novčani, koji procenjuje na oko 60 milijardi evra, već u svim ravnima odnosa, od trgovinskih do standarda i normi, naglasili su evropski izvori u Briselu. Pregovori Londona i Brisela biće veoma teški jer su i stanovišta i interesi umnogome u sukobu, posebno oko tri ključne stavke, a već se nametnuo i zahtev Škotske da sazove referendum o izlasku iz Velike Britanije i ostane u EU, pa nije izvesno da će se okončati u roku od dve godine.
Pre nego što počnu životno bitni pregovori o režimu trgovinskih odnosa, naglasio je glavni pregovarač EU Mišel Barnije, evropska dvadesetsedmorica traže da bude utvrđen zakonski položaj preko tri miliona žitelja drugih zemalja EU koji žive i rade u Velikoj Britaniji, kako oni ne bi postali taoci mogućih pokušaja Londona da izvuče neke ustupke od EU u pregovorima.
Traže takođe da London isplati sve doprinose u budžet EU i reši pitanje statusa nove spoljne granice Unije u Irskoj.
Četiri "crvene linije"
Tereza Mej je postavila četiri "crvene linije" za pregovore: da budući sporazum s EU mora isključiti slobodu dolaska radnika iz Unije u Veliku Britaniju, da London nema obavezu uplate sredstava u budžet EU, da Evropski sud pravde nema vrhunski nadzor nad zakonima i propisima na Ostrvu, kao i da London ima slobodu da određuje kakve će trgovinske odnose imati s ostalim zemljama sveta. To znači da će Britanija morati da napusti jedinstveno tržište EU od 500 miliona potrošača, neće biti deo evropskog ekonomskog prostora (u kojem su, uz članice EU, i Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn), niti u carinskoj uniji.