Da li je na pomolu rat Irana i Turske zbog jednog zastrašujućeg projekta?
Šefica Odeljenja za zaštitu životne sredine Irana Masume Ebtekar poziva Ministarstvo spoljnih poslova te zemlje da utiču na Tursku i, ako je moguće, ubedi turske vlasti da odustanu od ideje dalje izgradnje brana.
Teheran u klin, Ankara u ploču
Prema rečima Ebtekarove, iransko Ministarstvo spoljnih poslova bi moralo da obavi pregovore sa Turskom i ubedi vladu u Ankari da odustane od izgradnje brana na rekama Tigar i Eufrat.
Ebtekarova kritikuje Tursku zbog nepromišljene izgradnje gigantskih brana, koje dovode do isušivanja reka. U okviru svog ambicioznog ali i zastrašujućeg projekta u Južnoj Anadoliji, Turska planira izgradnju 22 brane.
Prema rečima predsednika Irana Hasana Rohanija, iracionalna izgradnja koju Ankara ima nameru da sprovede dovodi do isušivanja brojnih vodenih površina, jezera i reka, kako u Iraku tako i u Iranu, što kasnije dovodi do povećanog broja peščanih oluja u regionu.
Turske vlasti, a najpre zamenik ministra spoljnih poslova zadužen za pitanja južne Azije, nisu se složile sa ovom kritikom tokom konferencije. Turski predstavnik je objasnio da se izgradnja brana navodno vrši uz sve mere predostrožnosti i poštovanje pravila i proračuna koji za cilj imaju očuvanje životne sredine.
Bez obzira na reči turskih predstavnika, iranski stručnjaci upozoravaju da bi, ako na diplomatskom nivou ne dođe do rešenja ove situacije, ove dve države bi mogle da se nađu na ivici rata za vodu.
Sirija i Irak ostaju bez vode iz Tigra i Eufrata?
Istorijat ovog problema za "Sputnjik" objašnjava Muhamed Darviš, direktor odeljenja za odnose sa javnošću Odeljenja za zaštitu životne sredine:
- Turska je započela taj projekat još 1980. godine. Cilj je bio da se tok reka Tigar i Eufrat promeni u korist Turske, pri čemu bi onda Irak i Sirija ostali bez vode iz ovih reka. U tom trenutku su Sadam Husein i Hafez el Asad bili moćni i uticajni političari i mogli su da priprete Turskoj.
Ali uskoro je Irak ušao u rat sa Iranom (konflikt je trajao 8 godina), nakon čega je došla na red okupacija Kuvajta, i na kraju i vojna invazija SAD. Posle svih ovih nedaća, Irak je potpuno izgubio snagu i uticaj kakav je ranije imao kao jak regionalni igrač.
Ako Turska zaista realizuje svoje namere i izgradi, kako je isplanirala, branu Ilis na Tigru u regionu Hasankejf, obima 10,4 milijardi kubnih metara, to će izazvati pravi kolaps i neviđenu krizu zbog nedostatka vode.
Planovi Turske su da onemogući dalji tok reke Eufrat u potpunosti, a reke Tigar za 60 odsto. Posledično, na teritoriju Sirije i Iraka više neće doticati ni kap vode iz ovih reka, regionalnih žila kucavica.