Industrija nam truje decu, a države ćute (5): Računi ubijaju kasirke
Jedna studija BUND-a iz 2013. godine obradila je listu od 60.000 kozmetičkih preparata na hormonski aktivne materije. Posle obelodanjivanja izveštaja je, recimo, firma Penaten odustala od upotrebe parabena, a udeo proizvoda sa hormonskim supstancama je do danas opao sa 30 na 25 odsto.
Autori studije su informacije o 80.000 proizvoda pretočili u besplatnu aplikaciju "ToxFox", gde kupac može da se direktno na regalima informiše da li produkt sadrži hormonske sastojke tako što skenira bar-kod određenog artikla.
Industrija nam truje decu, dok države ćute:
1. Uzbuna zbog preranog puberteta
Otrov na kasama
Nevladina organizacija BUND (Savez za zaštitu prirode i životne okoline) je nedavno izvršila štih-probe na 19 termo-papira, uglavnom na računima iz radnji, etiketama na koferima dva avio-prevoznika i kartama za bioskop. U 14 od 19 uzoraka je dokazano prisustvo bisfenola A, što se smatra alarmantnim, upozorio je Manuel Fernandez iz ovog saveza.
To praktično znači da su određene profesije naročito ugrožene. Prema nekim istraživanjima u Americi, ali i u Evropi, kasirke u supermarketima su duplo i trostruko više izložene bisfenolu A nego prosečeno stanovništvo. BUND i Savezna agencija za životnu sredinu su zahtevali hitnu zabranu termo-papira i prozvali Komisiju EU da neodložno reaguje.
Detlef Velfle iz Saveznog instituta za procenu rizika tvrdi da je bisfenol A opasan pre svega za jetru, bubrege i žlezde u grudima, iako još nije dokazan direktan uticaj na rak dojke. On je, međutim, uzdržan u pogledu zabrane termo-papira jer vlada velika nesigurnost u proceni, s obzirom na to da se tu bisfenol A uzima preko kože, a o tome se u principu još uvek malo zna, kako je rekao.
Komisija EU je predložila ograničenje bisfenola A u termo-papirima, ali države-članice još o tome moraju da glasaju. Takva zabrana bi mogla da stupi na snagu tek za tri godine, tumače iz BUND-a. Do tada je ove papire najbolje izbegavati, a oni koji rade na kasama, treba da imaju rukavice ili da su sigurni da papir koji se koristi nema u sebi bisfenol A.
Propisi štite ometače
I u Švajcarskoj su uznemireni zbog nejasnih odluka EU. Remi Slama, epidemiolog za životnu sredinu u Medicinskom institutu u Grenoblu, jedan je od potpisnika apela:
- Novi propisi su zapravo zaštita za sve supstance koje se smatraju endokrinim ometačima.
Švajcarci čekaju na EU
Medicinari već godinama traže da se bisfenol A&kompanija zabrane, ali se industrija uspešno odupire. Evropska komisija namerava da sve opasne materije podvrgne proceni procenta rizika, dakle da proveri da li pri određenom načinu primene jedan hormonski ometač izaziva određenu bolest. Zaštitnici životne sredine i zdravlja su ogorčeni.
- Na taj način EU ne ispunjava ono što smo tražili jer materije deluju zajedno i teško je otkriti koja materija ima koje dejstvo. Ali mi znamo da su sve opasne i ne želimo nijednu od njih - poručuje Andreas Giz iz Agencije za zaštitu životne sredine.
I Suzane Smolka iz Mreže za zaštitu od pesticida (PAN) smatra da su postavljene "nepremostive prepreke za uvođenje regulative". S druge strane, ni predstavnici hemijske industrije nisu zadovoljni odlukom Komisije jer se plaše da će doći do zabrane "mnogih važnih materija". Grupa evropskih i američkih naučnika apelovala je u otvorenom pismu Komisiji EU da preradi svoje kriterijume.
Bern se ravna po Briselu
I Adrijan Kej iz Saveznog biroa za zdravlje kaže da je Švajcarska sa EU potpisala protokol o međusobnom ujednačavanju zakonskih kriterijuma, pa će konačna odluka EU biti obavezujuća i za Bern.
- Koliko hemikalija će biti zabranjeno, a koliko će proći proveru teško je reći - naglašava Kej - sve dok se ne donesu konačni kriterijumi. A kada će se to desiti, potpuno je nejasno.