Poljska blokira Nemačku i Francusku
Samit evropskih šefova država i vlada, posvećen budućnosti Evropske unije, juče je završen u Briselu bez zaključaka čije je usvajanje blokirala Poljska još u četvrtak uveče.
Poljska je zaustavila usvajanje završnog dokumenta ovog samita pošto je Poljak Donald Tusk, protiv volje aktuelnih vlasti u Varšavi, bio ponovo izabran za predsednika Evropskog saveta.
To je ipak bio samo povod, a pravi razlog za ovu blokadu je to što su se u Briselu, na ovom samitu, sastale dve Evrope - zapadna i istočna. Zapadna zagovara model buduće Evrope u "više brzina", dok ga istočna - na čelu sa Poljskom, odlučno odbija.
Pored toga, istočne zemlje Unije koje predvodi Poljska, pokušavale su juče da spreče da se ovaj model "Evrope u više brzina" nađe u tekstu deklaracije, koja treba da bude potpisana 25. marta u Rimu prilikom obeležavanja 60-godišnjice (osnivačkog) Rimskog ugovora.
Pročitajte još:
* "Evo kako Trampov monetarni rat s Nemačkom može dokrajčiti EU"
* Evropska unija je postala Četvrti rajh
* Kremlj pravi zabunu: Putin "sredio" Hilari, slede Makron i Merkelova?
Model koji zagovara Zapad je asimetrična federacija sa članicama raspoređenim u koncentričnim krugovima oko federalizovanog evropskog jezgra. Što je više suverenih oblasti koje jedna zemlja članica ne deli sa evropskim jezgrom, to bi krug u kome se ta zemlja nalazi bio periferniji. Istočne zemlje strahuju da bi u ovom modelu, u kojem jezgro čini u stvari evrozona, one bile marginalizovane - da će dobijati manje novca iz evropskih fondova i da će se EU udaljiti od SAD.
Prazne reči o Balkanu
U tekstu nacrta zaključaka samita govori se i o važnosti evropske integracije Zapadnog Balkana. Ističe se da je situacija u regionu izuzetno krhka, ohrabruju se države da preduzimaju reforme kako bi se priključile EU. Odgovarajući na pitanja novinara, predsednik EK Junker, predsednik Evropskog saveta Tusk i većina državnika EU rekli su da Balkan ne sme da se zanemari i da zemlje regiona imaju evropsku perspektivu. Reč je, međutim, o uvek istim frazama. Samo je slovenački diplomata rekao da "Balkanu nisu potrebne reči - već dela".