Zašto Zapad Evrope nije srećan pobedom Sebastijana Kurca
Kada su objavljeni rezultati parlamentarnih izbora u Austriji, iz Evropske unije (EU) su Sebastijanu Kurcu upućene samo tople čestitke. Među prvima je Kurcu čestitala nemačka kancelarka Angela Merkel. Međutim, EU nije mnogo srećna zbog onoga što može dalje sa se desi u Austriji.
Strani mediji, uključujući i britanski "Telegraf", nakon izbora u Austriji pišu u svojim analizama da bi mladi, ambiciozni i perspektivni Kurc ipak mogao da zada glavobolju Berlinu i Parizu.
U vreme kada Nemačka i Francuska kao glavni stubovi stabilnosti EU, pokušavaju da očuvaju jedinstvo Unije oslabljene Bregzitom, pred njima se nalazi nov izazov.
Kampanja Sebastijana Kurca je bila koncentrisana oko tvrde antiimigrantske poruke koja Austriju po stavovima približava istočnijim zemljama EU.
I dok on tvrdi da će ostati posvećen Evropskoj uniji, jasno je stavio do znanja da želi da ograniči dalju integraciju.
- Treba nam promena kursa unutar EU. EU mora da se povuče iz oblasti koje će biti bolje regulisane na nacionalnom nivou - rekao je on pre nekoliko meseci.
Ove poruke su eho onoga o što se može čuti na istoku EU.
Vlade Viktora Orbana u Mađarskoj, Beate Šidlo u Poljskoj i Roberta Fica u Slovačkoj sve dele duboko neslaganje sa politikom Berlina i Pariza o migrantima. One smatraju da se Brisel meša u njihove unutrašnje poslove.
A ukoliko su i ankete u pravu, Andrej Babiš, milijarder koji ima slične stavove, ima velike šanse da postane novi premijer Češke.
Do sada one nisu mogle da se značajnije suprostave većim i bogatijim zemljama kao što su Francuska i Nemačka. Prete im kazne zbog odbijanja da poštuju migrantske kvote i preuzmu brigu o određenom broju izbeglica.
Kurc saveznik protivnika Berlina?
Sada, međutim, one mogu da dobiju moćnog saveznika u Austriji. Kurc je već sarađivao sa njima na zatvaranju Zapadnobalkanske migrantske rute prošle godine - što je potez viđen kao zavera manjih zemalja protiv Angele Merkel.
Pobeda Kurca je dokaz da Austrija, koja je 2015. godine bila Merkelin najbliži saveznik u politici "otvorenih vrata" za izbeglice, sada preusmerava svoju politiku.
Pored toga, uveliko se priča o mogućoj koaliciji pobedničke stranke Narodne partije OVP i ultranacionalističke Slobodarske partije FPO.
Vođa FPO, stranke koju su osnovali nekadašnji nacisti, Hajnc Kristijan Štrahe je još više kritikovao nameru EU da se dublje integriše, a i osuo je paljbu po migrantskoj politici i zatražio da se migrantima ukinu socijalna pomoć i benefiti.
- U ovom trenutku, sve sporazume u EU stvaraju Francuska i Nemačka i svi drugi treba samo da ih progutaju. U snažnijoj Višegradskoj grupi vidim šansu za reformisanjem EU - rekao je on prošle godine.
Ipak, Kurc je rekao da bi pridruživanje Višegradskoj grupi bio korak predaleko.
- Mi nećemo biti deo istočne alijanse - rekao je Kurc prošle godine.
Umesto toga, on je rekao da zamišlja Austriju kao "most između Istoka i Zapada".
Međutim, baš to balansiranje bi moglo da predstavlja glavobolju za Berlin i Pariz u bliskoj budućnosti.