"Rusija nema šta da ponudi Balkanu u zamenu za EU"
"Sve što se događa u američko-ruskim odnosima u poslednjih nekoliko meseci potpuni je promašaj. Ne mislim da je Rusija uticala na ishod predsedničkih izbora u SAD-u, ali jasno je da su ruski predstavnici tražili pristup Trampu toliko aktivno da je to izazvalo suprotnu reakciju", tvrdi poznati politički analitičar iz Moskve Konstantin Egert.
Ruska javnost krajem prošle godine optimistički je reagovala na pobedu Donalda Trampa. U Moskvi su verovali da će nova administracija ukinuti antiruske sankcije. Međutim, one su i dalje na snazi, štaviše, Rusiju optužuju zbog mešanja u američke izbore što dodatno otežava kontakte sa Vašingtonom.
- Što se međunarodne politike tiče, linija Vašingtona je dosta jednostavna: možete da nam se pridružite kao mlađi partneri, a ako nećete, onda nemojte da nam smetate. Kremlj će brzo shvatiti u kojoj meri će se politika administracije Trampa razlikovati od politike Baraka Obame.
SAD, u mnogim slučajevima, neće obraćati pažnju na stavove drugih zemalja, uključujući i Rusiju. Takođe, ako uzmemo u obzir izjave nove američke administracije po pitanju Krima i Ukrajine - a to je ključna tema za Rusiju, malo je verovatno da će odnosi sa SAD-om biti bolji nego za vreme Obame. Bitno je da oni ne postanu gori - kaže Egert.
- Što se tiče situacije u Evropi, bez obzira na podršku evroskeptičarima i konzervativnim snagama, u zemljama EU nije došlo do fundamentalnih promena na političkoj sceni. To će takođe potvrditi ishod izbora u Francuskoj i Njemačkoj. Tako da neće doći do političkog zemljotresa, uprkos napredovanju ekstremne desnice - tvrdi ovaj analitičar i dodaje:
- Balkan je druga priča. Tu se radi o zemljama sa nestabilnim političkim sistemima, koji imaju složenu istoriju i komplikovane međuetničke odnose. Ipak, članstvo u EU ima jasnu specifičnu težinu za balkanske zemlje. Jeftin gas ne može da bude zamena članstvu u Evropskoj uniji - zaključuje Egert.