"Dojče virtšafts nahrihten": Tramp ima podršku Kremlja
Vazdušnim napadima u Siriji američki predsednik Donald Tramp je poslao jasan signal o predstojećem političkom kursu SAD - za rat je odgovorna američka vojska, a ne tajne službe. Podrška za ovo, neočekivano dolazi iz Kremlja, pa je ruski predsednik Vladimir Putin svom američkom kolegi ponudio odgovarajuću podršku, piše nemački portal "Dojče virtšafts nahrihten".
Prema tvrdnji ovog nemačkog portala, Trampova akcija imala je još jedan cilj - unutrašnju američku političku scenu. Jasno je da je Tramp od samog početka imao protiv sebe moćnog unutrašnjeg neprijatelja - tajne službe koje su podržavale Obamu i Klintonovu. Ministarstvo inostranih poslova je trenutno takoreći neupotrebljivo, jer sve važne pozicije moraju da se zamene novim ljudima.
Pročitajte još:
* Mekejn: Asad i Putin ne mogu da pobede u Siriji
* Da li se svet sprema za rat: Tramp potegao oružje, šta je sledeće?
Tajne službe su Trampa javno napadale i prozivale, pa i špijunirale. CIA je prethodnih godina preuzimala sve veću ulogu u američkoj politici, jer je vojska odbila zahtev Baraka Obame da uđe u otvoreni rat u Siriji, pa je on naložio tajnim službama da rat na Bliskom istoku vode preko armije plaćenika.
Rezultat je totalna propast: Libija, Irak, Avganistan i Sirija nisu postali američki sateliti, već su potonule u anarhiju.
Slab predsednik, poput Obame, organizaciji (CIA) je dao veliku ulogu, toliku da su pojedinci u njoj čak pomislili da imaju snage da svrgnu novog predsednika.
Tramp je od početka stavio do znanja da će u njegovoj vladi biti dosta mesta za vojsku. Ministri odbrane, unutrašnje bezbednosti, savetnik za bezbednost i njegov asistent su generali. Državni sekretar je bivši pripadnik Nejvi Sila (marinci - komandosi), a novi šef CIA dolazi iz elitne vojne škole Vest point.
Zbog toga je, piše "Dojče virtšafts nahrihten", lakše razumeti odluku o napadu na aerodrom u Siriji. Tajne službe treba da shvate da vojska od ovog trenutka preuzima kontrolu, a cela akcija je verovatno bila i usmerena ka tom cilju.
Što se tiče samog raketiranja, u oči upada nekoliko činjenica:
- udar sa 59 raketa naneo je samo simbolične štete i očigledno je da su SAD Rusiju pre napada upozorile šta je cilj
- akcija je očito bila dogovorena, jer ni Rusija ni Sirija nisu ni u jednom trenutku aktivirale protivvazdušnu odbranu
- sirijski avioni su već u petak ponovo poletali sa "uništenog" aerodroma u bazi Šajrat, a agencija TASS je objavila da je Rusija ponovo uključila moćne sisteme protivraketne odbrane.
Po navodima ovog portala bliži se završetak rata u Siriji, jer i SAD i Rusija imaju koristi od toga. Moskva hoće da što pre okonča ekstremno skup rat. Pritisak je sada na Asada, jer činjenica da su Rusi i Amerikanci sarađivali, potkopava njegov položaj.
S druge strane, Tramp bi dolaskom mira u tu zemlju sebi upisao izuzetno važan politički uspeh i usput poslao jasnu poruku Severnoj Koreji i Kini - napad je izveden upravo "između glavnog jela i slatkiša za vreme večere sa kineskim predsednikom Si Đinpingom", navodi "Dojče virtšafts nahrihten".