Treći svetski rat ne znači i lansiranje atomskih bombi
Iako je treći svetski rat već odavno počeo, do globalnog nuklearnog sukoba malo je verovatno da će uopšte i doći, s obzirom da nuklearni arsenali kojima raspolažu sve glavne svetske sile služe kao preventiva koja primorava igrače da se drže regionalnih i lokalnih žarišta.
Brojni analitičari širom sveta istupili su jezik predviđajući početak globalnog sukoba, čiji je glavni uzrok upravo zapadni globalizovani svet, koji više od jednog veka čitav svet teroriše stvaranjem novog svetskog poretka i odstupanjem od ranije zacrtanih međunarodnih pravila i ciljeva, tvrdi pukovnik u penziji Goran Jevtović za Sputnjik.
Kako kaže, zbog sila poput Rusije i Kine, Amerika je primorana da povuče „ručnu“, barem na još neko vreme, a primer tome je i nedavni slučaj u Siriji kada je Vašington ispalio „tomahavke“ na sirijsku avio-bazu.
- Nakon što su Amerikanci raketirali sirijsku bazu usledila je snažna reakcija Rusije i Irana, što je primoralao Vašington da se zaustavi. To, na primer, nije bio slučaj u Libiji, Avganistanu i Iraku, jer tada nisu imali ozbiljnije protivnike. Stoga, zemlje BRIKS-a, pa čak i Severna Koreja, predstavljaju ozbiljan parametar koji bitno utiče na zapadne hegemonističke sile koje do pre pet godina nisu vodile račune da li započinju regionalni sukob ili ga pretvaraju u globalni rat - naglašava on.
Ratovi nikad ne počinju svom silinom
Pročitajte još:
* Hoće li Evropa napraviti svoju atomsku bombu?
* Severna Koreja upozorila SAD na "supermoćni preventivni napad"
Svetozar Radišić, stručnjak za borbenu gotovost, smatra i da će veliki civlizacijski rat neminovno uslediti, jer je Zapad, odnosno ta kvantitativna civilizacija koja ne ume drugačije da razmišlja, već okupirala veći deo čovečanstva, dok je ostatak resursa moguće naći samo na Istoku.
- Oni su osvojili svoj svet, više nema resursa na tom delu planete, tako da ono što je još ostalo nalazi se na području Kine, Rusije i Dalekog istoka. Ovo što gledamo je pohod na Istok i taj sukob mora da se desi, ali malo je verovatno da će se voditi nuklearnim sredstvima. Tehnološki smo stigli do tačke kada je moguće napraviti pokretno nuklearno naoružanje, stoga se atomske bombe neće koristiti u vidu interkontinentalnih raketa, već u nekim manjim obimima i na taktičkom nivou - tvrdi on.
Jevtović kaže i da je jedan od dokaza predstojećeg velikog rata zaključni dokument poslednjeg NATO samita, koji je održan prošle godine u Varšavi, u kojem se, pored toga što je Rusija identifikovana kao najveći neprijatelj, navodi i da će Alijansa bezbednosni interes ostvarivati ne samo na teritorijama zemalja-članica, već i van granica saveza i to preduzimanjem vojnih, ali i nevojnih mera.
- Ratovi nikada ne počinju svom silinom. Hipotetički gledano, u ovom ratu bi i jedna i druga zaraćena strana, odnosno i Zapad i Istok, na početku koristili jaka i vazduhoplovna i kopnena sredstva, dok bi se nuklearno naoružanje držalo po strani, pogotovu ako je cilj okupacija teritorija. U suprotnom, ta zemlja bi bila do te mere kontaminirana da nikakvu upotrebnu vrednost ne bi imala - upozorava on.
Govoreći o problemima eventualnog globalnog sukoba, Zapadu je daleko teže da mobiliše kopnenu vojsku budući da su te zemlje decenijama uništavale vojnički duh i moral, čime su ubili borbeni duh u svojim nacijama.
- Sada imate ozbiljan problem kako napraviti kopnenu vojsku. To za sada može samo Amerika, ali i oni imaju problem nakon operacija u Avganistanu i Iraku. Ko će, na primer, mobilisati jednog Nemca, i da on predstavlja stvarnog borca. Globalizam je pre svega njima samima naneo najviše zla. U tom smislu su Rusija i Kina, pa i Severna Koreja daleko opasnije - navodi Jevtović.
Jugoslavija otvorila oči celom svetu
Stoga, kako je rekao, nagomilavanje NATO snaga na istoku Evrope predstavlja samo simboliku u odnosu na količinu ljudstva u ruskoj vojsci, koja u mirno doba ima više od milion vojnika, dok je u stanju da za svega 72 časa mobiliše više od 2,5 miliona ljudi, a ukupno je u stanju da naoruža preko 40 miliona.
Radišić se osvrnuo i na pitanje bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine, rekavši da je tada naša zemlja celom svetu otvorila oči skinuvši masku sa lica NATO-a, koji je pre toga važio za kojekakvu vojno-političku organizaciju.
- Mi smo jedini znali na celoj planeti da sve što se događa predstavlja pripremu za sledeći veliki rat - zaključio je on.