Hoće li Evropa napraviti svoju atomsku bombu?
Zbog agresivnog nastupa Rusije prema Evropi, nedefinisane politike američkog predsednika Donalda Trampa, a i mogućnosti da ekstremno desničarska kandidatkinja Marin le Pen osvoji predsedničke izbore u Francuskoj, u evropskim krugovima se sve više razgovara o mogućnosti pravljenja atomske bombe, saznaje "Al Džazira".
Nemačka bi postala novi Iran
I predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker je oprezno, ali ne isključivši nijednu opciju, rekao da, “ako se Evropa ne bude brinula za svoju bezbednost, to niko drugi neće uraditi za nju“.
Bezbednosni eksperti nisu složni po pitanju da li je Evropskoj uniji potrebna bomba. Dok jedni tvrde da ona trenutno nije potrebna, ali da će možda biti u budućnosti, drugi tu mogućnost potpuno isključuju.
Nemački stručnjak Ulrih Kin tvrdi da se trenutna debata o nuklearnom naoružavanju EU vodi zbog toga što bi SAD mogle jednog dana da otkažu svoju pomoć Uniji i da odustanu od bezbednosnih garancija koje trenutno pružaju, uključujući i nuklearnih.
On ističe da oni koji zastupaju ideju pravljenja evropske atomske bombe moraju da razmišljaju o ekstremno visokim troškovima i rizicima koje ona donosi.
- Ljudi u Njemačkoj većinski su protiv nuklearnog naoružavanja (80 posto je protiv proširene nuklearne pomoći SAD-a). Nemačka bi, kao lider EU-a, u slučaju da se odluči na pravljenje atomske bombe, morala da istupi iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, a to bi imalo uticaj na reputaciju te zemlje. Preko noći bi Nemačka postala "Iran 2.0". Konačno, Rusija bi se verovatno usprotivila takvom pokušaju i pokušala sve, uključujući vojne akcije, da zaustavi Berlin. Takav scenario bi Evropu mogao odvesti u novi rat - smatra Kin.
Analitičar Hajnc Karl Kamp tvrdi da je iluzoran san o Evropi kao "atomskoj supermoći", koja bi mogla da zameni SAD.
- Nuklearno zastrašivanje Evrope organizovano je u NATO-u, a ne u EU-u. To nuklearno zastrašivanje ne uključuje Francusku i Veliku Britaniju. Za razliku od SAD-a, Francuska i Velika Britanija nikada nisu obećale da će pružiti podršku članicama NATO-a koje ne poseduju nuklearno oružje - ističe Kamp.
On smatra da Evropskoj uniji sigurno nije potrebna atomska bomba. Zaključuje da se atomsko oružje u Evropi ne može upotrebiti i da to pitanje treba odbaciti ne samo etički, nego i vojno.