Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Četvrtak 09.02.2017.
00:44
Dojče vele A

Strah od Rusije raste: Može li Evropa da postane nuklearna sila?

Predsednik poljske stranke PiS Jaroslav Kačinjski u jednom novinskom intervjuu se založio za "supersilu Evropu" - koja bi imala atomsko oružje. To nije prvi takav glas u Evropi. Međutim, da li nam je potrebna ta debata?

1920x1080hdwallpapers.com
Rusija i SAD već se trkaju u nuklearnom naoružanju, da li je zaista potrebno da se i Evropa uključi?!

Čovek koji vuče konce u poljskoj vladajućoj stranci "Pravo i pravda" pokrenuo je debatu koju su dosad vodili samo pojedinci. Jaroslav Kačinjski je za Frankfurter algemajne cajtung rekao da bi bilo dobro da Evropa postane supersila i kada bi mogla da drži korak sa Rusijom kao nuklearna sila. On je priznao da bi to značilo i spremnost na ogromne izdatke, ali da tu spremnost - ne vidi.

Bez obzira na to, Kačinjski je time dotakao tabu-temu. Do sada se o njoj izjasnio samo mali broj glasova. Tako je poslanik CDU Roderih Kizeveter nedavno za novinsku agenciju Rojters rekao da je Evropi potrebna "nuklearna zaštita za zastrašivanje" ako SAD više ne budu htele da održavaju svoj nuklearni štit.

Hoće li Evropljani britansko-francuski nuklearni štit?

- Ne iznenađuje što je sada došlo do te debate - kaže Nik Vitni, bivši šef Evropske agencije za odbranu koji danas radi u trustu mozgova ECFR. Politička situacija se veoma brzo promenila, a time i diskusije o odbrambenoj politici.

Koliko bi kredibilan bio koncept evropskog nuklearnog zastrašivanja? Još pre 30 godina, London i Pariz bi bili počašćeni predlogom da postanu branioci kontinenta.

- Za to bi bile potrebne institucije koje EU nema - kaže Nik Vitni.

On dodaje da bi posle izlaska Velike Britanije iz EU preostala samo još Francuska sa svojim nuklearnim oružjem koje bi u slučaju nužde moglo da "otkine jednu nogu ruskom medvedu". U očima ovog stručnjaka, diskusija se vodi "na samoj ivici terena", ali "ne i van okvira mogućeg".

Nuklearno oružje EU bi bilo greška

- Nažalost, postoji konkretna pretnja. Rusija ima 2.000-3.000 komada taktičkog oružja. Ako bi tome htela da suprotstavi adekvatnu zaštitu, Evropa bi se suočila sa neverovatnim troškovima. A ko bi imao crveno dugme u rukama? Osim toga, i većina evropskih građana, pa i u Poljskoj, protivi se takvom naoružavanju - kaže Ulrih Kin iz Karnegijeve fondacije za međunarodni mir.

Kin smatra opasnim i to što bi Ugovor o neširenju atomskog oružja ih 1968. praktično bio mrtav kada bi se Evropljani povukli iz njega.

- To bi imalo posledice za ceo svet. Moglo bi da nastane 55-60 zemalja sa nuklearnim oružjem, a to je horor-scenario.

Umesto toga, Evropljani bi konačno trebalo da učine ono o čemu su uvek govorili: da unaprede saradnju na planu odbrane i zajednički nabavljaju sisteme oružja da bi postali efikasniji i kredibilniji na planu konvencionalne odbrane.

Protiv trke u atomskom naoružavanju

Za jačanje saradnje na planu odbrane je i Mihael Galer, portparol u Odboru Evropskog parlamenta za odbranu.

- Moramo da učinimo ono što nam dozvoljava Lisabonski ugovor - da sprovedemo u delo strukturisanu saradnju. "Od 203 milijarde evra namenjenih za odbranu u EU, 26 milijardi bi moglo da se uštedi, ili drukčije upotrebi, kada bi zemlje-članice sarađivale", piše u jednom papiru Evropskog parlamenta o zajedničkoj odbrambenoj politici. Zajedničke nabavke, zajedničke vežbe, zajedničke strukture, to su sledeći koraci - kaže Galer.

No, i on smatra da bi trka u nuklearnom naoružavanju bila pogrešna. Realna opasnost, kako smatra, postoji, i to zbog taktičkog atomskog oružja koje su Rusi stacionirali u Kalinjingradu

- Ali, sveukupna ravnoteža postoji. Ne želimo da oživimo staru debatu o naoružavanju iz osamdesetih godina.

Poslanik Evropskog parlamenta priznaje da ni Rusija ni SAD trenutno nisu tako predvidljive kao što su bile krajem prošlog veka. No, Mihael Galer je ubeđen:

- Ne bi trebalo da počinjemo tu debatu.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 09.02.2017. 06:37
ko zeli rat? mi i Srbi ne zelemo a ako bas ocete ajde u pm da vas sattremo za sva vremena pred Bogom deco fashisticka
Petak 17.02.2017. 17:13
Evropa ima nuklearno oružje,samo nije jasno kod koga je kofer.
Petak 17.02.2017. 17:15
Jos jedan dokaz da idiotizam nema granica! Sta se desava sa Poljskom? Sve sto vredi otislo u penziju ili pecalbu, a klovnovi kolo vode? Svi slavni Poljaci, kruna evropske kulture, umetnosti, prevrću se u grobu. Poslednji koji nas je napustio bio je Andrzej Waida, slava mu!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
  • 2024 © - vesti online