Turska ipak uz "sultana": Erdogan "proglasio pobedu"
Nakon 99,92 odsto izbrojanih listića, 51,23 odsto glasača glasalo je za ustavne promene na današnjem referendumu u Turskoj, koji za cilj ima proširenje ovlasćenja predsednika te zemlje Redžepa Tajipa Erdogana, javila je turska agencija Anadolija.
Erdogan je izjavio je poručio da je rezultat refernduma "jasan" i pozvao je premijera i lidera nacionalističke partije da im čestita na ishodu, javio je Rojters, pozivajući se na neimenovane izvore bliske predsedniku. Istovremeno, AP javlja da Erdoganove pristalice uz vatromet slave u Istanbulu rezultate referenduma dok prebrojavanje ulazi u završnicu.
S druge strane, glavna turska opoziciona stranka Republikanska narodna partija zahteva ponovno brojanje do 60 odsto glasova. Stranka je ranije saopštila da je uočeno mnogo nepravilnosti tokom referenduma, prenosi Rojters.
Najviše građana glasalo je za promene u Anadoliji, dok se protiv ustavnih reformi najviše glasalo na primorju, u oblasti pored Egejskog mora i delovima Turske na jugoistoku, naseljenim uglavnom Kurdima, prenose agencije, pozivajući se na tursku agenciju Anadolija.
Kako je prenela Anadolija, odziv na referendumu bio je visok - 86 odsto upisanih birača.
Međutim, kako navodi Rojters, kako odmiče prebrojavanje biračkih listića, povećava se broj glasova protiv referenduma.
Glasovi "protiv" preovlađuju u tri najveća grada, Istanbulu, Ankari i Izmiru, kao i na jugoistoku, gde većinu stanovništva čine Kurdi, prenosi Rojters. Istanbul čini gotovo petinu čitavog glasačkog tela Turske.
Kako se navodi, ukoliko se na ovom "istorijskom referendumu" da podrška ustavnim izmenama, turski parlamentarni sistem biće zamenjen predsedničkim, a funkcija premijera ukinuta.
Da bi se ustavne izmene usvojile, neophodno je da za njih glasa 50 plus jedan odsto građana sa pravom glasa, prenosi AFP i dodaje da su još uvek moguće izmene rezultata.
Više od 55 miliona stanovnika Turske imalo je priliku da glasa na referendumu priređenom devet meseci posle pokušaja vojnog udara, te mnogi rezultat sanja smatraju ispitom popularnosti predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Zagovornici ustavnih promena smatraju da će reforma stvoriti jaku i stabilnu Tursku, ali protivnici ocenjuju da referendum daje Erdoganu autoritarnu moć, optužujući ga da time želi da uguši svaki kritički glas.
Predsednik Erdogan je izjavio posle glasanja da je današnji referendum o izmenama Ustava "izbor za promenu i transformaciju", izražavajući uverenje da će narod Turske "doneti očekivanu odluku".