Evo ko će rešiti referendum u Turskoj
Kampanja za referendum o ustavnim promenama u Turskoj, koji će u toj zemlji biti održan 16. aprila, u samoj je završnici, ali je teško tačno prevideti kakav će biti ishod glasanja.
Referendum odlučuju žene i Kurdi
Prema rečima Vojislava Lalića, novinara i dobrog poznavaoca prilika u Turskoj, iako u vladi i vladajućoj Partiji pravde i razvoja barataju procenama da će dobiti podršku od 53 do 60 odsto građana, ima i procena koje se ne uklapaju u te proračune.
- Turska firma "Konda", koja je poznata na tim prostorima po preciznim istraživanjima, tvrdi da je odnos snaga između dve strane u ovom trenutku potpuno izjednačen, i da će ishod glasanja zapravo odlučiti neodlučni građani, kojih je prema procenama te firme čak 15 do 17 odsto. U pitanju su uglavnom žene, koje u Turskoj ređe izlaze na birališta, a među neodlučnim građanima ima i mnogo Kurda, koji su zbunjeni predloženim ustavnim promenama jer ne znaju šta će one doneti - kaže Lalić, prenosi "Sputnjik".
Erdogan će imati svu vlast u svojim rukama
Ukoliko predlozi ustavnih amandmana dobiju većinu na referendumu, Turska će dobiti predsednika koji će imati svu vlast u svojim rukama.
- Prema predlogu, ukida se mesto premijera, a Erdogan će sam imenovati i smenjivati ministre i potpredsednike države, a sam će moći čak i da imenuje jedan broj članova visokog saveta sudija i tužilaca, što znači da će moćni da utiče i na rad pravosuđa. Ono što je izazvalo najviše kritika u dosadašnjoj kampanji je to što će moći da raspusti parlament. On zapravo više nikome neće polagati račune - napominje Lalić.
Pristalice opozicionih partija tvrde da je to put u diktaturu, jer će to biti vladavina jednog čoveka i jedne partije, što u Turskoj nije viđeno već sto godina, otkako je Ataturk proglasio republiku. Politički analitičari u Ankari su već izračunali da će, ukoliko se amandmani usvoje, Erdogan ostati na vlasti sve do 2029. godine.
Ništa od referenduma u Srbiji
Prema Lalićevim rečima, u slučaju da predlozi ustavnih amandmana koje je inicirao Erdogan i njegova vladajuća partija ne dobiju većinu na referendumu, to bi moglo označiti početak kraja vanserijske karijere Tajipa Erdogana koji je, bez obzira što se mnogi sa njim ne slažu i kritikuju njegove poteze, obeležio prvu deceniju ovog veka u Turskoj.
Glasanje na referendumu počelo je u inostranstvu gde živi oko četiri miliona Turaka, pre svega u Nemačkoj, Švajcarskoj i Holandiji, od kojih tri miliona ima pravo glasa. U Srbiji glasanje nije moglo da bude organizovano, jer u našoj zemlji ima manje od 500 turskih državljana, što je donja granica za otvaranje biračkog mesta.