Kad ne može sebi, EU "pomaže" Kinezima
Finansiranjem civilnog sektora u Kini Evropska unija bi da jača poluge geopolitičkog uticaja unutar te zemlje, ali će Kina kao ozbiljna država naći način da to spreči.
U danu kada su mediji javljali da su oba doma Parlamenta Velike Britanije podržala zakon o izlasku Britanije iz Evropske unije, gotovo neprimećeno je prošla vest o tome da EU izdvaja 2,5 miliona evra za podršku nevladinim organizacijama (NVO) u Kini.
Cilj tendera je, kako je navedeno u dokumentu Evropske komisije, da se poveća potencijal kineskih organizacija civilnog društva. Učesnici tendera, organizacije iz Evropske unije ili Kine, imaju rok do 24. aprila da predstave plan za jačanje kapaciteta civilnog društva.
Kako tumačiti činjenicu da EU, koja je i dalje bez odgovora na svoje mnogobrojne probleme, ima ambiciju da sa skromnih 2,5 miliona evra pokušava da rešava tuđe. Ni manje ni više nego u Kini, drugoj ekonomiji sveta.
Prema rečima dugogodišnjeg spoljnopolitičkog komentatora i dobrog poznavaoca prilika u Kini Borislava Korkodelovića, EU će, koliko god bude mogla, nastojati da ima neku vrstu uticaja u međunarodnim odnosima, bez obzira u kojim se teškoćama nalazila.
Ona, naprosto, sebe doživljava kao jedan od glavnih polova u svetu, dodao je on, ali i ukazuje na uistinu zanemariva sredstva u odnosu na veličinu civilnog sektora u Kini.
- Bez obzira na izuzetno dobro organizovan birokratski aparat i na moćnu partiju koja je predvodnik društvenih kretanja, država shvata da u tako prostranoj i mnogoljudnoj zemlji ne može u potpunosti da pokrije sve aktivnosti. Pogotovo što je društvo sve složenije, razuđenije i u kojem ima sve više pojedinačnih interesa i sve više ljudi, koji zahvaljujući materijalnom napretku, mogu da promovišu te interese - objašnjava Korkodelović.
Analitičari, međutim, dodaju da je i Kina sve snažnija i da i ona može da deluje na prostoru EU.
- Videli smo na primeru Rusije da ona danas preko svojih poluga moći, od nevladinog sektora do medijske sfere, može itekako da deluje na prostoru EU. Možda i efikasnije nego EU u Rusiji. EU jeste u stanju da zadaje udarce, ali možda previđa da i Kina ima te potencijale i to možda još i više od Nemačke i drugih vodećih evropskih zemalja - ocenjuju analitičari.