Edi Rama - udarna pesnica Velike Albanije
Albanci nisu u stanju da vode autonomnu politiku, već su uvek bili "narod instrument" kontrole dešavanja na Balkanu, pre svega Velike Britanije, Austrougarske u jednom trenutku, danas Nemačke i Sjedinjenih Država.
"Rama srušio dogovor Gruevskog i Albanaca", "Rama se sastao sa predstavnicima Alijanse za budućnost Kosova" dva su sveža naslova, u samo dva dana, koja se tiču najvrućih političkih pitanja i u svima njima je nezaobilazan albanski premijer.
Ovlaš pretragom na internetu dobićemo daleko više naslova koji prenose Ramine želje, težnje i komentare vezane za region, Srbiju i Kosovo i Metohiju, Makedoniju… nego onih koji se tiču pitanja same Albanije, čiji je premijer.
Faktor, faktori ili šraf
Uz podsećanje na njegovo letošnje ispijanje vina sa bivšim britanskim premijerom i sadašnjim lobistom Tonijem Blerom, susrete sa zapadnim liderima, zapaljive izjave bez osude, nameće se pitanje da li je Edi Rama stvarno toliko važan faktor i ako jeste, zašto jeste i koji mu sve drugi činioci daju toliku snagu.
- Albanci u Makedoniji i na Kosovu i Metohiji su prirodno okrenuti ka matici Tirani - ističe za Sputnjik Dušan Proroković iz Centra za strateške alternative, "a Rama je posle dugo godina lider sa stabilnom većinom, opšteprihvaćen od svih Albanaca na Balkanu, sa relativno dobrim rejtingom u međunarodnoj zajednici, te otuda ovoliki njegov uticaj".
"Velika Albanija" kao poluga
Pročitajte još:
* Rama: Bez brige, Srbi će na Kosovo moći samo kao turisti
* On je uzdrmao svet: Poručio da je vreme za Veliku Srbiju, Hrvatsku i Albaniju; sad objasnio i zašto
Praktično do izbora Donalda Tampa, Velika Albanija je, prema tumačenju analitičara Aleksandra Pavića, bila živ projekat Zapada na čelu sa Amerikom, a Edi Rama je centralna figura u pravljenju te Velike Albanije.
- Nije Zapad to otvoreno zagovarao, ali jeste promovisao i ohrabrivao na svakom koraku. Ne samo zbog pravljenja Velike Albanije kao takve, već radi kontrole dešavanja u susednim državama, na prvom mestu u Makedoniji, a onda i u Srbiji - tvrdi Pavić za Sputnjik.
Albanci nisu u stanju da vode autonomnu politiku, dodaje on, i uvek su eksponenti, „narod instrument“, jer nemaju ni resurse, novac, a ni brojnost da vode samostalnu politiku.
Čovek politika ili eksponent
A faktor Rama? Da li se njegova politika poklopila sa interesima, ili je on samo neka vrsta provodnika tuđih ciljeva..
- Nikad pojedinac ne artikuliše veliku nacionalnu ili državnu politiku. Pojedinac je važan da tu politiku iznese, neophodno je da ima autoritet i legitimitet, što Rama u ovom trenutku među Albancima ima, a sa druge strane, ta politika se formuliše i artikuliše u značajno širim krugovima, kako političkim, tako i društvenim - precizira Proroković.
Prostor Balkana, to je poodavno poznato, interesantan je svim velim istorijskim imperijama i silama.
Pitanje je jedino - zašto biraju baš Albance?
- Zato što su praktično dva državotvorna naroda na Balkanu Srbi i Grci. A to su dva pravoslavna naroda. Albanski faktor kao većinsko muslimanski je vrlo zahvalan da se Srbija i Grčka drže u šahu i da se spreči njihovo povezivanje. I Makedonija savršeno služi za to - odgovara Aleksandar Pavić.