Angela Merkel nosi "težak prtljag" u Ankaru
Nemačka kancelarka Angela Merkel sastaće se danas u Ankari sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, vodiće se razgovori o tome kako da se spreči pucanje sporazuma o izbeglicama, a njoj treba kvadratura kruga - kako da spreči pucanje sporazuma o izbeglicama, a istovremeno stane u odbranu demokratije, piše danas Dojče vele.
AP navodi da će biti govora i o turskom zahtevu za ekstradiciju oko 40 vojnika koji su navodno učestvovali u neuspelom vojnom puču, a koji traže azil u Nemačkoj.
Njena poseta Ankari dolazi u vreme zategnutih odnosa Turske i Nemačke, ocenjuje američka agencija.
Dojče vele navodi da je ovo zvanično putovanje na koji se nosi težak prtljag.
Pročitajte još:
* Beg od Erdogana: Suspendovani turski vojnici traže azil u Nemačkoj
* Merkelova očajna: Nema rešenja za migrante
* Merkelova "oplela" po Trampu: Teroristi i izbeglice nisu isto
To što nemačka kancelarka Angela Merkel putuje u Ankaru obezbediće joj svakako pažnju svetske javnosti, dodaje DW.
Ovo je prvo putovanje Angele Merkel u Tursku nakon propalog puča iz jula prošle godine, kada je u Turskoj uhapšeno na desetine hiljada opozicionih političara, novinara, državnih tužilaca i građana.
Turska vlada optužuje pristalice Gulenovog pokreta da su odgovorni za pokušaj puča, a Nemačku da nije dovoljno solidarna u borbi protiv terorizma.
Optužuje je i da pruža utočište pristalicama Radničke partije Kurdistana (PKK), koja je u Turskoj zabranjena, kako bi obezbedili novac i regrutovali borce.
- Sve to nisu dobri znaci pred posetu Angele Merkel. Ovu posetu mnogi nemački opozicionari vide kao potpuno pogrešan signal - piše DW.
Političarka Levice Sevim Dagdelen smatra da njena poseta dolazi "u nevreme", jer za nekoliko sedmica turski građani glasaju o ustavnoj reformi koja bi predsedniku Erdoganu zacementirala široka ovlašćenja.
Zato Dagdelen smatra da poseta Angele Merkel može biti protumačena kao podrška Erdoganu.
Portparol nemačke vlade odlučno odbacuje optužbe.
- Apsurdna je svaka misao koja dovodi u vezu posetu savezne kancelarke sa predstojećim referendumom o ustavnim promenama - rekao je Štefan Zajbert.
Reč je zapravo o "radnoj poseti" jednoj partnerskoj zemlji iz saveza NATO i važnoj susednoj zemlji Evropske unije.