Obamin poslednji pokon za Ruse: NATO naoružava Evropu
Amerikanci prebacuju vojne snage najpre u Nemačku, a odatle u Poljsku i baltičke zemlje. Ruski mediji tu akciju šaljivo nazivaju "Poslednjim Obaminim poklonom".
Nemački mediji upozoravaju da SAD u Nemačkoj "iskrcavaju tenkove za rat protiv Rusije", a ruski eksperti ističu da će Rusija na te neprijateljske poteze odgovoriti "adekvatnim merama".
Podsećanja radi, krajem prošle nedelje u nemačku luku Bremerhafen stigao je prvi kontingent od 4.000 američkih vojnika i 2.800 tenkova, haubica, kamiona i druge vojne tehnike, kojim NATO jača svoje istočno krilo na granici sa Rusijom.
To je, kako se procenjuje, najveći kontingent američke oklopne brigade u Evropi još od završetka Hladnog rata. Snage će prvo biti raspoređene u Poljskoj, a zatim i u baltičkim zemljama, odnosno na granici sa Rusijom. Naoružanje će prebacivati 900 vagona, čija ukupna ukupna dužina iznosi 14 kilometara.
- Kada se pre nešto više od 25 godina raspao Varšavski pakt, mnogi u Poljskoj su govorili da su umorni od stalnog prisustva stranih snaga u njihovoj zemlji. I kada je Varšavski pakt "ubijen", u toj zemlji nije bilo nikakvih stranih vojski. Međutim, sada vidimo da je Poljacima dosadno bez toga, i oni su pozvali Amerikance. Ne mislim da to raduje lokalno stanovništvo, jer Poljska time automatski postaje meta na prvoj liniji fronta u slučaju eventualne konfrotacije NATO sa Rusijom, iako se nadam da do toga nikada neće doći - kaže za Sputnjik Vladimir Džabarov, zamenik predsednika spoljnopolitičkog odbora Gornjeg doma Parlamenta Rusije.
Pročitajte još:
* Deset najopasnijih oružja Rusije i NATO-a
* Specijalci SAD stigli na rusku granicu: "Baltik je nasmrt preplašen od Putina"
* "Opasnost od vojnog sukoba Rusije i NATO-a veća nego ikada"
Džabarov ocenjuje da će ta višegodišnja histerija koju je rasplamsala Obamina administracija, a kojoj su "kumovali" i francuski predsednik i nemačka kancelarka, imati negativne posledice po Poljake, koji su po svaku cenu želeli da postanu "novi evropski lideri".
- I sada su postali "novi evropski lideri" - oni predvode sve antiruske sankcije, i oni su na čelu svih rusofobskih struja. Šta su time postigli? Dokle su stigli? Na taj način se ne postiže mir. Mir se postiže samo razoružavanjem, a ne naoružavanjem - konstatuje Džabarov.
Putin pažljivo prati situaciju
Naoružavanje Evrope Amerikanci pravdaju neophodnim merama za "obuzdavanje ruske agresije", osiguravanjem teritorijalnog integriteta američkih saveznika i podržavanjem slobode i mira u Evropi. Najviši ruski zvaničnici se još nisu oglasili po ovom pitanju, ali je ruski predsednik Vladimir Putin prošlog meseca izjavio da je "ruska armija u stanju da pruži otpor svakom potencijalnom agresoru“.
- Mislim da vrhovni komandant Oružanih snaga Rusije Vladimir Putin pažljivo prati situaciju i da bi Rusija mogla da odgovori na jačanje američkog prisustva u Poljskoj tako što će pojačati vojno prisustvo u Kalinjingradskoj oblasti i drugim regionima. Ali skrenuo bih pažnju da bi to bila iznuđena mera i da nas oni koji započinju novu trku u naoružanja primoravaju na takav odgovor. Mislim da će američki vojnici ostati u Poljskoj na stalnoj osnovi kao što su ostali u svim drugim zemljama, od Japana do Iraka. Međutim, svi mi računamo na zdrav razum novoizabranog predsednika SAD, koji za sada na sve moguće načine poručuje da neće ići na pogoršavanje odnosa sa Rusijom. U svakom slučaju, Obamina administracija mu je ostavila veoma teško nasleđe - zaključio je Džabarov.
Ruski mediji su američko naoružavanje Evrope nazvali "Obaminim oproštajnim poklonom", a ruski eksperti su ocenili da je pregrupisavanje snaga NATO-a test za Donalda Trampa.
Stručnjaci, međutim, zaključuju da NATO ostaje važan instrument u rukama SAD, uprkos svim izjavama novoizabranog američkog predsednika o beskorisnosti Alijanse.