Istočna Evropa ne može da ignoriše sve jaču Rusiju, nema više pomoći Zapada
Države koje leže između Rusije i EU svakako će osetiti političke promene koje se dešavaju daleko od njihovih granica. Države koje su nekada pripadale SSSR-u gledaju na te promene sa strahom. I ponovo pokušavaju da utvrde svoj stav i prema zapadnim i prema istočnim susedima.
I jednim i drugim kako onim u Istočnoj Evropi tako i na Kavkazu treba da bude jasno da se Rusija ne može ignorisati, a da se na pomoć zapada ne moće više računati.
Sve ove zemlje koje se sada preračuvanavaju jedino mogu da računaju na međusobnu pomoć. Ukrajina je jedna od njih na koje treba obratiti pažnju jer se oslanjala na zapadnu pomoć u pokušaju da povrati istočne teritorije koje su se otcepile. Sada ni ona ne može da računa na pomoć zapada sa sigurnošću.
Pročitajte još:
* Novi svetski poredak: Putin cepa EU i NATO
* "Zapad da se opameti: Putinova agresija izvor sveg zla"
Njeni susedi pre svega baltičke zemlje ne mogu da zamene EU ili NATO snage, ali mogu da formiraju savezništva. Ukrajina je već takva oformila sa Poljskom i Litvanijom. Ukrajina pokušava da smanji energetsku zavisnost od Rusije, i to gasom iz Poljske, Mađarske i Slovačke.
Kao i Ukrajina i Gruzija je zabrinuta zbog povlačenja zapadne pomoći. Ona je u sporu sa Moskvom zbog otcepljenih teritorija Abhazije u Južne Osetije. Iako je Gruzija želela ni NATO ni EU nisu učini ništa da je prime u članstvo. Gruziji ostaju dva saveznika - Turska i Azerbejdžan, sa kojima će raditi na zajedničkoj vojnoj vežbi.
Oba bloka će biti pod izazovom ovih dana, pre svega zbog nevoljnosti Turske da se direktno suprostavi Rusiji. Zapad neće ostaviti ovaj region na cedilu, ali će zemlje u njemu pre svega morati da se oslone jedna na drugu.