"Forin polisi": Treći svetski rat će početi u ovoj zemlji
Saradnik administracije Džordža Buša i Baraka Obame Pol Miler objavio je u časopisu "Forin polisi" tekst pod naslovom "Kako Treći svetski rat može da počne u Letoniji". U njemu on tvrdi da će posle Ukrajine neredi početi u ovoj baltičkoj zemlji.
"Putin štiti pravoslavno hrišćanstvo"
"Sledeći Putinov potez je opasniji nego prethodni zato što će on, možda, okrenuti svoju pažnju na baltičke zemlje koje su članice NATO-a. On neće tamo poslati velike vojne uniformisane jedinice, jer čak ni najopreznije članice NATO-a ne bi ignorisale otvorenu konvencionalnu intervenciju. Umesto toga Putin će u toku sledeće dve godine tamo izazvati militarizovanu krizu uz pomoć svojih ljudi", piše Miler.
"Moguće je da će ruskojezični Letonci ili Estonci početi proteste tražeći međunarodnu zaštitu. Pojaviće se dobro utreniran Narodni front za oslobođenje Rusa u baltičkim zemljama. Različita ubistva i diverzije dovešće baltičke zemlje do mogućeg građanskog rata", smatra Miler.
Američki analitičar takođe tvrdi da "iza retorike Rusije ne stoji bojazan od NATO-a, već ideološka orijentacija koja je kombinacija ruskog nacionalizma, religioznosti, fatalizma i mesijanstva". Miler je uveren da "Putin ima jasan cilj: da zaštiti pravoslavno hrišćanstvo i da ga proširi". A zapadne zemlje, po njegovom mišljenju, Rusija "vidi kao pretnju zbog njihove globalizacije i degeneracije".
Posle toga, predviđa Miler, Rusija će "početi da blokira sve odluke Saveta bezbednosti UN i umesto toga će nuditi svoje usluge mirotvorca".
"Poljska će pokušati da se pozove na petu tačku sporazuma NATO-a, izjavivši da su baltičke zemlje napadnute od strane Rusije, ali Nemačka i Francuska će biti protiv. Osim toga, pozivanje na petu tačku će faktički značiti objavljivanje rata Rusiji", tvrdi Miler.
"I tada će predsednik SAD Tramp morati da odluči da li je zaštita Letonije vredna toga da zbog toga počne Treći svetski rat", smatra analitičar.
Miler u svom članku za "Forin polisi" tvrdi da je potezima u Gruziji i u Ukrajini Rusija uspela da stvori sporne teritorije, koje zauzimaju ruski vojnici, što ograničava mogućnost za ulazak u NATO.
"Nijedna zemlja nikada neće ući u NATO koju je Rusija delimično okupirala. Moskva se sada nalazi u najpovoljnijoj međunarodnoj situaciji posle kraja rata za nastavak ruske ekspanzije", zaključuje Pol Miler.