Er Frans pun islamista!
Otkriće francuskog satiričnog nedeljnika "Okovani patak" izazvalo je jezu: avionska kompanija Er Frans i obaveštajne službe rade ruku pod ruku kako bi, posle čitave serije podmetnutih incidenata na avionima - identifikovali "radikalizovane" službenike.
Prema poverljivim dokumentima koje ovaj nedeljnik prenosi, uprava Er Fransa veoma je zabrinuta zbog broja zaposlenih koji podržavaju radikalni islam.
Osnovane sumnje
Posle serije incidenata koji su se dogodili pre poletanja na putničkim avionima ove kompanije - deluju sve osnovanije sumnje da je reč o sistematskim sabotažama!
"Okovani patak" prenosi ocenu jednog bezbednjaka koji navodi kao primer nedavni slučaj kada je posada primetila da je isključen prenosnik podataka o motoru koji služi kao kontrolor reaktora. Ovakav incident ponovio se u više navrata. Srećom, posada je dobila upozorenje preko alarma iz automatskog kontrolnog sistema koji je blokirao poletanje aviona.
Pomenuti nedeljnik piše da je saboter identifikovan kao službeniku Er Fransa koji se preobratio u islam i koji je uspeo da napusti Francusku kada je primetio da je osumnjičen. Danas živi u Jemenu.
Veličaju Alaha
Dvojica zaposlenih za koje se sumnjalo da stoje iza sabotaže tobogana za hitno iskrcavanje nisu otpušteni s posla jer protiv njih nije bilo dovoljno dokaza. Oni su ipak premešteni na druga, manje osetljiva radna mesta.
Er Frans je takođe podneo tužbu protiv nepoznatih počinilaca jer je u više navrata na čak 40 aviona osvanuo natpis "Alahu akbar".
Obaveštajne službe posle svega "intenzivno rade na identifikovanju radikalizovanih službenika". Zadatak im nije nimalo lak jer aerodrom ima ugovore sa brojnim kompanijama koje im iznajmljuju svoje radnike. Za poslednjih nekoliko meseci prefektura je izdala nalog za oduzimanje 73 propusnice zaposlenima koji su radili na - obezbeđenju aerodroma u Parizu.
Psi ujedaju, a ne čuvaju
Problem je privatizacija, jer se oebezbeđivanjem aerodroma bave privatne firme koje same sebe kontrolišu i čiji je cilj da što manje potroše na obuku zaposlenih. Tako su neukim "bezbednjacima" poveravani psi koji su onda ujedali putnike umesto da ih štite. Iz policije je za pet godina otpušteno oko 14.000 policajaca. Mnogi od njih prešli su u privatni sektor.
Islamisti tovarili prtljag
Posle atentata 13. novembra, kada je uvedeno vanredno stanje, policija je pretresla ormane zaposlenih u privatnim firmama na aerodromu "Šarl de Gol". Ispostavilo da više desetina njih imaju bedževe koji im omogućavaju pristup pisti, iako ih policija ima u dosijeima kao radikalizovane islamiste.