Nećemo američki otrov!
Protesti protiv planiranih ekonomskih sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama (TTIP) i Kanadom (CETA) u Nemačkoj se ne stišavaju. U dane vikenda su u više velikih nemačkih gradova održane protestne šetnje na kojima je, kako navode organizatori, bilo oko 320.000 ljudi. Policija je (po običaju) uzdržanija po pitanju broja učesnika i barata podatkom o preko 100.000 ljudi.
Demonstranti su svoje neslaganje sa ovim sporazumom izražavali pištaljkama, plakatima i šarenim balonima.
Najviše učesnika protesta je, prema navodima policije, bilo u Berlinu - preko 70.000, u Kelnu blizu 40.000, u Hamburgu 30.000 (organizatori tvrde da ih je bilo duplo više) i u Minhenu oko 20.000. Šetalo se i u Frankfurtu, Lajpcigu i Štutgartu.
Pročitajte još:
* Kraj pregovora sa Amerikancima: TTIP je doživeo neuspeh
Miroljubivo, po kiši
Iako je proteste u Berlinu i Minhenu pratila jaka kiša, broj učesnika je bio impozantan i uz to je protekao bez ikakvog nasilja i miroljubivo, saopštili su bezbednjaci.
Moto demonstracija "Zaustavite TTIP i CETA! Za pravednu svetsku trgovinu" na ulice je izveo ne samo pojedince, već i članove mnogobrojnih sindikata i udruženja, crkvenih organizacija, mreža Atak i Kampakt, pripadnike partija Levice i Zelenih, kao i članove nemačkog Saveta za kulturu.
Na transparentima su bile poruke "Ne želimo vaš otrov - slobodna trgovina za sve", "Slomimo moć koncerna", ili jednostavno "Stop za TIPP". Demonstranti obučeni u kostime pilića tražili su da se zaustavi prodaja takozvane hlor-piletine.
Žalba Ustavnom sudu
U Kelnu su se šestorica aktivista Grinpisa sajlama okačila o Dojčer most i nad Rajnom razvili ogroman plakat, zbog čega su dobili prekršajnu prijavu. U ovom gradu su sa demonstrantima bile hiljade farmera na traktorima, a glavna poruka je bila "TTIP i genetska tehnika - gubite se iz mog dvorišta".
Dok je sporazum sa Kanadom već gotov, pregovori sa Amerikom o TTIP su na mrtvoj tački.
Protivnici ovog ugovora su pre kratkog vremena Ustavnom sudu u Karlsrueu predali žalbu na njegov sadržaj, koju je potpisalo 125.000 ljudi - najviše do sada u istoriji Nemačke.
Komesar EU za pitanja trgovine, Cecilija Malmstrem, koja očito pripada onima koji u centrali u Briselu lobiraju za ove "specijalne veze" sa onima na drugoj strani Atlantika, prebacila je sada demonstrantima da "ne poznaju činjenice i šire laži, a u debati o ovom pitanju ima mnogo nesporazuma, bajkovitih priča i laži".
Prozivali Gabrijela
Na demonstracijama su mnogi poimenice napadali vicekancelara, ministra privrede i šefa Socijaldemokratske partije, Zigmara Gabrijela, koji doduše smatra da je sporazum TTIP propao, ali se zalaže za CETA ugovor sa Kanadom za koji veruje da će ga u ovome podržati cela stranka prilikom izjašnjavanja oko ovog trgovinskog sporazuma.